Vidiadhar Surajprasad Naipaul

britská, 1932 - 2018 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul, T. C., známější jako V. S. Naipaul, (* 17. srpna 1932 v Chaguanas, Trinidad a Tobago) je britský romanopisec hindského původu a indo-trinidadské etnické příslušnosti.

Chaguanas, kde se Naipaul narodil, je převážně hinduistické městečko. Střední školu vystudoval v hlavním městě země Port of Spain. Do Anglie se odstěhoval roku 1950. Studoval v Oxfordu. Po studiích pracoval sedm let jako rozhlasový reportér a novinář. Jeho první čtyři romány – The Mystic Masseur (Mystický masér, 1957), The Suffrage of Elvira (Elvířin hlas, 1958), Miguel Street (Miguelova ulice, 1959) a A House for Mr Biswas (Dům pro pana Biswase, 1961) se odehrávají na rodném Trinidadu. Na fiktivní ostrov Isabelu je umístěn román The Mimic Men (Lidé nápodoby, 1967). Mezi jeho další knihy patří Mr. Stone and the Knights Companion (Pan Stone a Knightsův průvodce, 1963), A Flag on the Island (Prapor nad ostrovem, 1967), In a Free State (Ve svobodném státě, 1971), za kterou obdržel Booker Prize. K dalším jeho známým dílům patří autobiografie The Enigma of Arrival (Tajemství příjezdu, 1987) či Half a Life (Půl života, 2001). V českém překladu vyšly jeho romány Dům pro pana Biswase, V ohybu řeky a Pouť.

Naipaul žije v Wiltshiru v Anglii. V roce 1990 mu byl udělen královnou Alžbětou II. rytířský titul a v roce 2001 obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Jeho současná žena je bývalá žurnalistka Nadira Naipaul. Je potomkem politicky vlivné trinidadské rodiny Capildeo. Jeho otec je Seepersad Naipaul, mladší bratr Shiva Naipaul, synovec Neil Bissoondath a bratranec Vahni Capildeo.

Zdroj životopisu: Wikipedie

Populární autoři:

Peter Mayle

1939 - 2018

Vidiadhar Surajprasad Naipaul - knihy

Žánry autora

Romány Literatura světová

Štítky z knih

Trinidad a Tobago