Valerie Solanas

americká, 1936 - 1988

Nahrávám...

Životopis

Valerie Solanas byla mladá žena s tragickým a barvitým osudem. Absolventka psychologie, v dětství údajně zneužívaná otcem, travellerka, příležitostná prostitutka, autorka spisku SCUM Manifesto, v němž mužské pohlaví prohlašovala za "biologickou havárii". A také herečka, roli ve snímku I, a Man jí přitom nabídla ikona šedesátých let Andy Warhol.

Solanas se jej snažila oslovit i jako scénáristka, její dílo Up Your Ass však Warhol odmítl s tím, že je tak pornografické, že se musí jednat o policejní provokaci a léčku. A co víc, když Solanas žádala o vrácení textu, Warhol přiznal, že jej zašantročil.

Těžko říci, zda se zkraje července 1968 objevila Solanas ve Warholově studiu s pistolí v ruce právě proto. Vysvětlení bude spíš souviset s jejím problematickým psychickým stavem.

Jinak by možná nezačala po Warholovi střílet. Jinak by možná nepálila i po kurátorovi, který Warhola doprovázel, a snad by poté zbraň nenamířila na hlavu umělcova manažera. Spoušť se ale zablokovala, a když se jí rozklepaný manažer optal "Přijel výtah, proč do něj nenastoupíš, Valerie?", souhlasila: "Dobrej nápad."

Večer se pak sama přihlásila u dopravního policisty, odevzdala mu dvě pistole a vysvětlila, že zastřelila Andy Warhola: "Měl příliš velkou kontrolu nad mým životem."

Výmluvnější nebyla ohledně motivu svého činu ani poté. "Měla jsem spoustu důvodů. Přečtěte si můj manifest a ten vám řekne, kdo jsem," řekla novinářům. A u soudu prohlásila: "Nestává se často, že bych po někom střílela. Neudělala jsem to pro nic za nic… Warhol se chystal udělat něco, co by mě zruinovalo."

Místo toho málem zlikvidovala ona jeho. Lékaři dávali Warholovi šanci padesát na padesát, nakonec však čin stoupenkyně společnosti bez mužů přežil.

Valerie Solanas zemřela v hotelu pro chudé v San Franciscu dne 26. dubna roku 1988, kde si do té doby vydělávala na drogy prostitucí.

Zdroj životopisu: http://xman.idnes.cz