Václav Menger

česká, 1888 - 1947 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Český herec Václav Menger se narodil dne 17. srpna roku 1888 v Praze. Od roku 1905 hrál v kočovných společnostech. Této činnosti však byl nucen zanechat, neboť musel narukovat na frontu. Zúčastnil se bojů I. světové války, během níž upadl do ruského zajetí, kde se údajně seznámil dokonce i se spisovatelem a humoristou Jaroslavem Haškem.

Po návratu z války Václav Menger vystupoval v kabaretu Červená sedma a také na Revoluční scéně. V roce 1939 se mihl dokonce i na jevišti Národního divadla.

Ve filmu se objevil v řadě menších rolí, z nichž divákovi asi nejvíce utkvěl v paměti jako školní dozorce v adaptaci Gogolova díla, v hlavní roli s Vlastou Burianem. Nelze ale ani zapomenout na nenapravitelného opilce u fontány ve filmu U pokladny stál (hlavní role rovněž Vlasta Burian).

Václav Menger kromě hraní také psal a překládal. Z jeho pera pochází snad nejvíce objektivní životopis Jaroslava Haška. Herecká, spisovatelská a překladatelská činnost Václava Mengera svědčí o tom, že byl všestranným umělcem.

Zemřel 16. února roku 1947 v Praze.

Zdroj životopisu: REKBRIT - http://www.fdb.cz

Populární autoři:

Jules Verne

1828 - 1905