Václav Antonín Crha

česká, 1836 - 1905

Nahrávám...

Životopis

Básník, prozaik a novinář. Působil ve vládním tisku a proslul jako horlivý odpůrce čes.politiky zaměřené proti Vídni.

Václav Antonín Crha (27. září 1836, Kopidlno – 8. září 1905, Třebechovice pod Orebem) byl novinář, redaktor, spisovatel, básník, překladatel a literární kritik.
Vystudoval gymnázium v Hradci Králové a poté filozofickou fakultu v Praze. Pracoval v redakcích různých novin a časopisů v Čechách, jako byly například Národní listy, Pražské noviny, Pozor, Národ atd. Od roku 1869 pak vedl na Moravě česky psaný vládní deník Morava (později přejmenován na Moravan). Ač původem Čech a český vlastenec, postupně změnil svůj světonázor a začal na stránkách Moravy/Moravanu ostře vystupovat proti českému státoprávnímu programu a zastávat se samostatnosti Moravy, ovšem v rámci habsburského Rakouska-Uherska. Užší spojení zemí České koruny odmítal, i jen obnovení generálních sněmů, jak byly známy z dob Karla IV. („čeští křiklouni a husité“ prý jen hledí, jak by „moravskou zemi učinili (svou) podnoží“). Zdůrazňoval rovnoprávné postavení Moravy a Slezska s Čechami a jejich vzájemně nezávislý vztah. Na podporu svých tvrzení používal jak hospodářské argumenty, tak poukazoval na rozdílnou historii, tradice i údajné lepší vlastnosti obyvatel Moravy oproti obyvatelům Čech. Jeho kampaň vzbudila ve vlasteneckých kruzích odpor a pohrdání, jím redigovaný deník byl posměšně přezdíván „Mrva“ a on sám se stal terčem karikatur.

Jako spisovatel psal zejména historické povídky a romány a básně – též pod pseudonymem Arnošt Volný. Crha sám se stal předlohou románu Chrt spisovatele Václav Kosmáka, kde je vylíčen nelichotivě.

Zdroj životopisu: česká wikipedie

Populární autoři:

J. R. R. Tolkien

1892 - 1973