Paul d‘Ivoi

francouzská, 1856 - 1915

Nahrávám...

Životopis

Vlastním jménem PAUL CHARLES PHILIPPE ERIC DELEUTRE
25. 10. 1856 – 6. 9. 1915
Paul d´Ivoi (čti IVUA) byl po otci i dědečkovi novinář, a to pařížského Matinu a v Journal des Voyages. Ve svých science fiction mj. předpověděl léčivost rádia, tank, laser či jaderné zbraně. Svébytným napodobením Vernovy série Voyages extraordinaires byly jeho Voyages excentriques.
Roku 1894 debutoval v Le Petit Journal první z těchto Divných, respektive Neobyčejných cest = humoristickým románem na pokračování, na jehož textu se vcelku zanedbatelně podílel i jistý Henri Chabrillat…, a který přinesl oběma mimořádný úspěch. Česky je dnes ta kniha známa právě díky KODU a převyprávění Václava Cibuly jako S prázdnou kapsou kolem světa (1973), ale v originále se jmenuje Pět Lavarédových sous. Vliv vernovky Cesty kolem světa za osmdesát dní je tu nepochybný, nicméně titulní hrdina, mladý pařížský novinář Armand Lavaréde vystoupil pak ještě v dalších D´ Ivoiových knihách Lavarédův závodní vůz, Neviditelný nepřítel, Zlatý ostrov nevbo Lavarédův bratranec… V šestém ročníku Dobrodružného světa se také mnozí čeští čtenáři seznámili s poněkud „sousům“ protichůdným d´Ivoiovým románem Za miliony kolem světa (1931).
Podobně jako o Armandu Lavarédovi napsal ovšem Paul d´Ivoi později a počínaje Tajemným doktorem (1900, česky 1902, 1908, 1923, 1994, vyskytuje se tu takřka bondovský automobil vyzbrojený smrtícími zrcadly) i několik románů o chlapci s přezdívkou Cvrček - a podobní uličníci provázejí hrdiny většiny jeho knih, takže třeba v níže zmíněné Honbě za rádiem se zdá být Cvrčkovou obdobou malý pařížský kamelot Jean Brot.
Roku 1908 zkrachoval mezikontinentální automobilový závod New York - Paříž, během kterého měly tehdejší vozy i překonat Beringovu úžinu po ledě (o tom více třeba v knize Miloše Skořepy Z depa senzací)… Onou sportovní akcí se inspiroval nejen Meliésův film Jízda z Paříře do New Yorku automobilem (1908), ale také d´ Ivoiho román Honba za rádiem, jehož české převyprávění vyšlo Václavu Cibulovi roku 1970 v Karavaně (sv. 34). Navzdory úpravě se je však příběh poněkud za vlasy přitažený a se skutečným závodem nemá skoro nic společného. Podle všeho byl psán ještě v čase jeho příprav a nejde tedy v žádném případě o žádnou „reportáž“.
Mladý muž a mladá žena spolu putují Jižní Amerikou v d´Ivoiově románu Mstitelé, který česky naposled vyšel roku 1993.

Zdroj životopisu: http://kod.pecinovsky.cz/kod.php?nav=autori&autor=24&daemon=

Populární autoři:

Carl Sagan

1934 - 1996
Charles Darwin

1809 - 1882