Paul Cleave

novozélandská, 1974

Nahrávám...

Životopis

Paul Cleave (nar. 10.12.1974) v Christchurch, Nový Zéland je osobitý autor několika thrillerů, které vyšly v mnohaticícových nákladech v zahraničí a který je občas označován jako „příští Stephen King“, zahájil svou kariéru spisovatele tím, že sedm let pracoval v zastavárně, kde se seznamoval s nejrůznějšími osudy a charaktery svých pozdějších postav a nebyla to marná léta. Už od prvních školních let se chtěl stát spisovatelem, od svých učitelů se ale žádné podpory nedočkal, spíš jak sám prohlásil, pro jeho styl psaní nebyl ve škole vhodný čas a místo. V 19 letech napsal svůj první – nepublikovaný – román a při své práci v zastavárně napsal ve volném čase několik dalších o kterých předpokládal, že nikdy neopustí místo ze spodní zásuvky.
Teprve rok před ukončením své kariéry zastavárníka začal intenzivně pracoval na svém románu The Cleaner, který vyšel v roce 2006 a stal se okamžitě mezinárodním bestsellerem (s prodejem přes 250.000 výtisků) . Tento thriller byl oceněn novozélanskou Cenou Neda Kellyho za román o zločinu. V následujícím období následovala každý rok další kniha a Cleave se stal uznávaným a oblíbeným autorem jak doma , tak i v zahraničí. Je hodnocen především pro svůj talent se okolo sebe dívat a napsat výstřední, přesto zajímavý byť poněkud krvavý příběh ve kterém dokáže udržet napětí prokládané překvapivými momenty, dokonale vystihnout a popsat kriminálně narušené a duševně choré mysli, jeho psychologické thrillery zkoumají stránky zla, které číhá v řadě z nás přesvědčivě, se spádem a magickým kouzlem až do poslední stránky.
Napsal zatím pět románů, jejich dějištěm je zpravidla rodné město, o kterém řekl, že „Christchurch je skvělé místo pro trestný čin - má dvě stránky – jedna je perfektní obraz, který vidíte na turistických pohlednicích, je tu ale také temné Gotham City, kde cítíte, že se může stát, pokud jde o vraždy, hlavním městem Nového Zélandu“.