Paul Auster

americká, 1947

Nahrávám...

Životopis

„Vydat se na dráhu spisovatele není stejné rozhodnutí jako stát se lékařem nebo policistou. Spisovatel si svůj úděl nevybírá, je k němu předurčen. A jakmile se smíříte s tím, že se pro nic jiného, než pro psaní, nehodíte, buďte připraveni na dlouhou a trnitou cestu.“

Americký spisovatel Paul Auster se narodil 3. února v roce 1947 v Newarku ve státě New Jersey. Již během studií na Kolumbijské univerzitě začal psát svůj první román a také překládat z francouzštiny.

Do povědomí čtenářů i kritiky se zapsal až znamenitou prózou The New York Trilogy z roku 1987 (česky Newyorská trilogie, vyšlo v roce 2000). Austerovo rozsáhlé dílo zahrnuje romány, sbírky poezie, eseje, scénáře, překlady i písňové texty. Pro jeho tvorbu je charakteristický především silný autobiografický prvek: vystupují zde reálné postavy, ovšem čtenář si nikdy nemůže být jist, nakolik je tento autobiografický prvek skutečně autobiografický a nakolik se jedná o pouhou fabuli vyprávění.

Vedle literatury se věnuje i psaní scénářů - jeho snímek Smoke (Kouř) získal na Berlinale v roce 1995 Stříbrného medvěda. Auster si také vyzkoušel hereckou profesi (The Music of Chance, 2001) a roli režiséra (Blue in the Face, 1995, spolu s Waynem Wangem, Lulu on the Bridge). Evropské filmové festivaly letos uvedly i jeho druhý celovečerní film Vnitřní život Martina Frosta.

Paul Auster v současnosti žije v newyorské čtvrti Brooklyn.

Zdroj životopisu: https://www.pwf.cz/archivy/autori/paul-auster/cz/

Populární autoři: