Miroslav Fišmeister

česká, 1976

Nahrávám...

Životopis

Moravský básník a amatérský přírodovědec. Po maturitě na gymnáziu nedokončil studia filozofie, religionistiky a angličtiny na FF MU. Pracoval v brněnské ZOO; od roku 2006 je v invalidním důchodu.

Publikoval mj. ve WELESu, H_aluzi, Psím víně, Respektu, Tvaru, Ravtu (webový magazín předešlého), almanachu Wagon, revui Prostor Zlín a novinách Uši a vítr. Jeho verše vyšly, přeložené do francouzštiny Petrem Králem, ve švýcarské frankofonní revui Le Passe Muraille, jejímž šéfredaktorem je Jean-Louis Kuffer; v překladu do italštiny v antologii české poezie Rapporti di errore. Na Slovensku publikoval verše v časopisech Kloaka a Fraktál.

Básně z jeho první knihy zazněly v insenaci reFrankenstein (2013) v brněnském HaDivadle. Básněmi také doprovodil výstavy českotřebovského fotografa Jaroslava Plocka Šel jsem tím městem… (2010, vydáno jako stejnojmenná kniha) a Stavitelé terminálu (2016), která navštívila i Senát Parlamentu České republiky. Články a recenze píše mj. pro Tvar; v roce 2013 se zúčastnil projektu Martina Reinera Zápisník.

V roce 2011 Česká televize natočila jeho portrét v rámci pořadů Česko jedna báseň. Petr Hruška o něm napsal: „Málokterým básním nerozumím tak rád jako těm Fišmeisterovým". Jeho básně zhudebnil skladatel a muntiinstrumentalista Ondřej Kyas na dobře přijatém albu Syntezátor ve dnech kdy spím (2016).

Je také autorem videoklipu k písni OCTOVRIOS z oceňovaného alba Theodoros Beaty Hlavenkové. Vytvořil obálky několika svých knih, jeho práce na obálky svých knih použili například americká básnířka Rose Kelleherová, spisovatel Jaroslav A. Polák nebo švédské vydavatelství Storyside. Jím pořízené fotografie použili ve svých knihách například dr. Karl P. N. Shuker (Dragons, 2013) – pro K. Shukera také překládá kryptozoologické materiály (Mirabilis, 2013; Still In Search Of Prehistoric Survivors: The Creatures That Time Forgot?, 2016) – nebo dr. Valérie Chansigaudová (Une histoire des Fleurs, 2014). Svou první výstavu fotografií, „Vzdušné zámky a poštolky“, měl v rámci Potulné Akademie v brněnské galerii Zákoutí v listopadu 2016, fotografie publikoval i v Ravtu.

Miroslav Fišmeister žije v Brně.

Zdroj životopisu: Wikipedie