Milada Marešová

česká, 1901 - 1987 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Milada Marešová měla pohnutý život. Narodila se v roce 1901. Byla jednou z prvních vzdělávajících se žen, absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze, studovala u Vojtěcha Hynaise, později u Františka Kupky v Paříži. Zabývala se malbou, ztvárňovala běžný život věcně a skutečně. Její práce je přesná, jasná, se smyslem pro detail. Její obrazy dceru a mne velmi oslovily. Nejsem žádný odborník na výtvarné umění, mám jenom ráda hezké věci. Výstav jsem již viděla hodně, ale tato na sebe upozorňuje specifickou prací Marešové a její rozsáhlostí. Marešová rovněž ilustrovala knížky a časopisy, navrhovala divadelní scény. Její kresby a návrhy divadelních scén, kostýmů, dokonce fotografie představení, jejichž scény navrhla, to vše můžete na výstavě vidět.

Jako první vytvořila Marešová tzv. domácí biograf, vymyslela a nakreslila čtyři filmy pro pobavení rodiny. Tyto filmy jsou v jednom z výstavních sálů galerie průběžně promítány.

Během války Marešová spolupracovala s protifašistickým časopisem V boj, byla Němci zatčena a odsouzena k 12 letům vězení a 10 letům ztráty cti. Kresby z káznice ve Waldheimu věcně i satiricky ukazují život vězeňkyň.

Po válce se 20 let věnovala pouze ilustracím, až v 60. letech minulého století začala znovu malovat. Zemřela v roce 1987.

Zdroj životopisu: rosova.blog.idnes.cz

Populární autoři: