Michael Scott Rohan

skotská, 1951

Nahrávám...

Životopis

Michael Scott Rohan se narodil roku 1951 ve skotském Edinburghu, v sousedství domu Roberta Louise Stevensona.
Už od mala byl Mike náruživým čtenářem, četl Dana Darea, Larousse Mytologii, Conana Doyla, C. S. Lewise, Tolkiena i sestřinu starou kopii Lady Chatterleyové.
Studoval práva na Edinburghské Akademii a St Edmund Hall v Oxfordu. Tam se také připojil k místní SF skupině, kde se seznámil s ředitelem skupiny Allanem Scottem (pozdějším spoluautorem některých jeho knížek), který ho navedl k psaní pro poloprofesionální časopis SFinx, který skupina vydávala. Zde se seznámil s americkou studentkou Deborru, svojí pozdější manželkou (1977).
Během studia i po něm prošel řadou rozličných zaměstnání od prodavače přes knihovníka, editora, překladatele až po dodavatele vzácných rostlinných druhů do celého světa. Po získání vysokoškolského titulu v roce 1973 opustil práva a nastoupil u mezinárodního vydavatelství, kde strávil následujících 5 let editováním encyklopedií a dalších příruček. V té době byl podporován přáteli, mezi které patřili Paul Barnett, Maggie Gee, spisovatelka silně ovlivněná SF. Mike se připojil ke spisovatelské skupině Pieria, založené Stephensonem a Holdstockem, a ve které již byli někteří členové SFinx a také další jako Garry Kilworth a Chris Morgan, kteří silně ovlivnili Rohanovy prvotiny. Některé krátké povídky později publikoval v anglickýh a amerických antologiích.
V roce 1978, práci dobrovolně opustil a začal se věnovat psaní. Jeho první kniha byla The Hammer and the Cross, odehrávající se v době Vikingů.
Jeho další zájmy jsou rovněž výjimečné: od antropologie, přes historii, archeologii (dokonce má za sebou i nějaké vykopávky) a paleontologii až po kino a hifi. Dva roky psal sloupky pro Londýské Timesy. Dlouho před tím se zúčastnil i pátrání po Loch Nesské příšeře. Očas hrál na kytaru a zpíval ve folk-rockových kapelách. Je také hudebním kritikem a první 2 roky psal sloupky a recenze pro Music Magazine a Opera Now, dnes je již stálým přispěvatelem do Classic CD, Internationall Opera Collector a dalších časopisů. Také vytvořil a editoval The Classical Video Guide (1994). Mike věří, že by klasická hudba měla být stejně populární a dostupná jako kterákoliv jiná. Je velkým odborníkem na operu, zejména na Wagnera a také se trochu zajímá o Mozarta, Sibelia a ruské skladatele jako Mussorgskij a Rimsky-Korsakov. Mluví francouzsky a německy a taky se trochu zajímal o další jazyky, např. finštinu a ruštinu. Se svou ženou Deborrou, která nyní pracuje v archívu Cambridgského hrabství se roce 1984 z Oxfordu přestěhovali do Leedsu a roku 1994 pak do malé vesničky poblíž Cambridge, kde bydlí přímo vedle hospody.

Zdroj životopisu: www.fantasie.me.cz

Populární autoři:

Karel Čapek

1890 - 1938