Max Aub

španělská, 1903 - 1972

Nahrávám...

Životopis

Max Aub Mohrenwitz byl španělský spisovatel, dramatik a literární kritik. V roce 1965 založil revue Los Sesenta (Šedesáté roky) mezi jejíž redaktory patřili i Jorge Guillén a Rafael Alberti.

Narodil se v Paříži francouzské matce a německému otci, obchodnímu cestujícímu. Po vypuknutí první světové války byl jeho otec právě ve Španělsku, odkud se do Francie jako nepřítel nemohl vrátit, proto Aubova matka i se synem odjeli do Španělska a všichni přijali španělské občanství.

Jako jeho otec, stal se obchodníkem. Během španělské občanské války jej republikánská vláda poslala do Paříže jako kulturního atašé. V roce 1937 byla díky němu na mezinárodní výstavě vystavena Picassova Guernica. V roce 1940 jej začal Francův režim považovat za příliš nebezpečného, a proto jej vichystické vládě udal jako "Němce a Žida", možného špióna či zrádce. Aub byl na rok zatčen a potom deportován do pracovního tábora v Alžírsku, odkud se mu s pomocí strážného podařilo v roce 1942 uprchnout.

Brzy poté se mu podařilo přes Casablancu uniknout do Mexika, kam za ním brzy přijela i jeho žena a děti. Přidal se k dalším španělským exulantům (spolupracoval např. s Luisem Buñuelem). Přijal mexické občanství a žil v Mexico City až do smrti.

Je autorem více než jednoho sta románů a her.

Zdroj životopisu: HTO

Populární autoři: