Lubomír Černík

česká, 1924 - 1978

Nahrávám...

Životopis

Lubomír Černík se narodil 9.října 1924 do rodiny brněnského hudebního skladatele Josefa Černíka. Dnes je již jeho osoba spíše pozapomenuta a můžeme říct, že zcela neprávem. Jako všestranný umělec působil na poli kultury nejen jako dramatik a dramaturg, ale především jako herec a autor mnoha dramatických scének, skečů a her.

Roku 1943 maturoval na reálném gymnázium v Brně. Roku 1945 započalo jeho studium oboru herectví a režie na brněnské JAMU. Již během studijí založil spolu s Vladimírem Sísem a Alexandrem Resnikovem studentské divadlo Směr. Po absolutoriu (roku 1950) nastupuje do Horáckého divadla, odkud přechází po sézoně do Těšínského divadla. Dále následuje angažmá v brněnském divadle Julia Fučíka. Zde ale také dlouho nepůsobí a roku 1959 je jedním ze zakladatelů divadla Večerní Brno, kde působí zpočátku jako dramaturg, později jako člen hereckého souboru. Autorsky a dramaturgicky také spolupracuje s brněnským Mezinárodním varieté.

V létech 1970–1973 působí jako dramaturg Čs. televize Brno, odkud odchází vést kabaret Netopýr. Jednu sezónu také působí jako dramaturg divadla poezie Múza. Působí také jako konferenciér tanečního orchestru Gustava Broma. Od roku 1976 se již věnuje pouze herectví a scenáristické práci pro Čs. televizi a Čs. rozhlas (v televizních a rozhlasových hrách se Černík pokoušel s humorem a satirickou nadsázkou zesměšňovat a odhalovat soudobé společenské nešvary).

Ve filmu se Lubomír Černík příliš neprosadil. Jeho první filmovou rolí byla postava brigádníka ve filmu VELKÁ PŘÍLEŽITOST (1949). Jeho největší filmovou rolí byla patrně postava dr. Petery ve filmu ZNAMENÍ RAKA (1966) a rolí poslední pak postava policejního rady v pohádce DEVÁTÉ SRDCE (1979). Ztvárnil přesně 7 filmových rolí.

Lubomír Černík byl autorem mnoha povídek a fejetonů, spoluautorem tří divadelních her a autorem čtyř kabaretních pásem. Posmrtně byla vydána jeho autobiografická kniha "Chobotnice", která mistrně popisuje propad talentovaného herce, kterého si alkohol zcela podmanil. Životní pouť Lubomíra Černíka se uzavřela 3. října 1978 v rodném Brně.

Zdroj životopisu: www.csfd.cz

Populární autoři:

Charles Bukowski

1920 - 1994
Carl Sagan

1934 - 1996