Linda Olsson

švédská, 1948

Nahrávám...

Životopis

Linda Olsson (*1948) je švédská autorka žijící na Novém Zélandu, píše ve švédštině i angličtině. Narodila ve Stockholmu, vystudovala práva ve Stockholmu. Později pracovala v bankovnictví a finančnictví, vdala se a porodila 3 syny. Manželova práce ji zavedla do Afriky a Asie - v roce 1986 odjeli do Keni, později do Singapuru, Británie a Japonska a roku 1990 se usadili v Aucklandu na Novém Zélandu. Teprve zde, na druhém konci světa, našla potřebný klid na psaní.
V roce 1993 dokončila studium anglické a německé literatury na Viktoriině univerzitě ve Wellingtonu. V Londýně navštěvovala kurz tvůrčího psaní, což ji přivedlo k psaní povídek; roku 2003 zvítězila v povídkové soutěži nedělníku Sunday Star Times. Na University of Auckland absolvovala magisterský program tvůrčího psaní.
V roce 2005, ve svých 57 letech, debutovala románem Let Me Sing You Gentle Songs, v němž se vrátila do domácího, švédského prostředí. Kniha vyšla ve více než 20 zemích a v roce 2006 byla nominována na nejlepší románovou prvotinu Britského společenství národů.
Ještě vetší ohlas – mimo jiné i nominaci na prestižní International Dublin Literary Award – Lindě Olsson přinesl druhý román Sonáta pro Miriam (Sonata till Miriam, 2008). Vykrystalizoval v něm autorčin charakteristický rukopis – poetický jazyk, důraz na detail a vylíčení atmosféry. Pohnutý příběh hudebníka Adama Ankera, pátrajícího ve své minulosti, vyšel v mnoha zemích světa – v Evropě, Austrálii, na Novém Zélandě a v USA. Povzbuzena tímto úspěchem vydala autorka další tři romány Det goda inom dig (2011, angl. The Kindness of Your Nature), The Blackbird Sings at Dusk (2014) a A Sistet In My House (2016).

Zdroj životopisu: en.wikipedia.org; www.knizniklub.cz

Populární autoři:

George Gamow

1904 - 1968