Koupit knihy

Josef Skružný

Venoušek Dolejš · Venouš Dolejš · · Venouš Huňáček pseudonymy

česká, 1871 - 1948


Nahrávám...

Životopis

Narozen 15. 3. 1871 v Dolní Krči, zemřel 12. 5. 1948 v Zbraslavi. Novinář, překladatel a dramatik. Jedním z nejplodnějších humoristů počátku 20. století byl Josef Skružný (1871–1948). Téměř v každé jeho povídkové sbírce najdeme nějakou fantastickou či vědeckofantastickou povídku. Skružný v těchto nenáročných příbězích dociloval humorných situací bud zveličením současných jevů v blízké budoucnosti, nebo domýšlením dopadů nových vynálezů.
Kromě povídky Roku 2907 vydané ve sbírce Kotrmelce (1910) načrtl momentku z rapidní budoucnosti také v povídce Ve století spěchu ze sbírky Dobrý den (1923). Běžný provoz prodejny létajících dopravních prostředků popisuje hříčka Ve velkozávodě se vzducholoděmi (sbírka Dvanáct set denně, 1913).
Až do nebe se dostane pomocí letadla nového typu podnikatel v povídce Sensační reklama (sbírka Ve zpovědnici, 1920).
Aviatik, který ovládl tajemství ptačího letu, se pro hrdinku povídky Anděl (sbírka Ženy a ženušky, 1925) stal přeludem anděla, což vedlo k založení poutního místa navštěvovaného lidmi z širokého okolí.
Hloubavý vynálezce z povídky Štastný den profesora Karfiola (sbírka Urážky na cti, 1916) sestrojí „ženicholapač„: na dálku ovládaný elektrický proud přichytí k lavičce párek milenců na takovou dobu, že pak dvojici nezbývá než se vzít.
Josef Skružný působil v letech 1895–1930 jako redaktor Humoristických listů, kde publikoval i své povídky, shrnuté ve výše jmenovaných sbírkách. Lidové popularity dosáhl zejména díky sérii vyprávění o životem zkoušeném mládenci Venouši Dolejšovi. Vlastním nákladem vydal desítky narychlo napsaných veseloher a komediálních skečů. Podle jeho námětů bylo natočeno i několik filmů, z nichž nejzajímavější je Falešná kočička (1926) s postavou učitele, který je samozvaným odborníkem na mluvu a gesta galerky. V rukopisné pozůstalosti autora se nachází nedatovaná „fantastická pohádková hra o 5 obrazech“ Tisíc a jedna noc, tiskem zřejmě nevydaná. Orientálního sultána zde navštíví cestovatel časem z budoucnosti a nabídne mu, že jej v přestrojení provede jeho říší, aby mu otevřel oči. K ruce má vyspělou techniku: Když se dostanou do úzkých, muž z budoucnosti znehybní útočníka speciálními paprsky. Aby nebyla sultánova nepřítomnost během putování nikomu nápadná, nastrčí místo něj cestovatel loutku-dvojníka ovládanou pomocí knoflíků, dnes bychom řekli „robota".(zdroj životopisu: http://www.legie.info/autor/4861-josef-skruzny)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři:

Karel Čapek

1890 - 1938