John Brunner

britská, 1934 - 1995

Nahrávám...

Životopis

John Kilian Houston Brunner se narodil 24. zaří 1934 v Preston Crowmarsh poblíž Oxfordshire ve Velké Británii. V dětství neměl moc peněz, aby si mohl kupovat science fiction a za to málo si vybíral. Kritériem pro něj byli tito autoři: Simak, Sturgeon, Anderson a Leiber. Vzdělání získal v Cheltenhamu. První román napsal v 17 letech pod pseudonymem Gill Hunt. V letech 1953–55 byl ve službách British Air Force, poté, co opustil armádu, následovalo několik zaměstnání rychle po sobě a od roku 1958 se stal profesionálním autorem. Téhož roku si také vzal za ženu Marjorie Rosamond Sauer a to 12. července. Bohužel manželka zemřela v roce 1986. V roce 1991 se podruhé oženil s Li Yi Tan, přesněji 27. září. Psal sci-fi romány spolu s texty písní a poezií.

Hlavní vlivy: jeden z nejplodnějších a nejuznávanějších autorů v žánru, s více než padesáti knihami na svém kontě – k nimž kromě sci-fi patří také thrillery, novely ze současnosti, historické romány a poezie – to je britský spisovatel John Brunner, přední postava science fiction, aktivní již přes čtyřicet let. Jeho význačná a široce uznávaná novela Stand on Zanzibar mu přinesla cenu Hugo a byla jedním z pilířů tvorby šedesátých let. Stejně tak v letech sedmdesátých napsal Brunner řadu významných novel a několik knih jako The Jagged Orbit, The Sheep Look Up, a dílo vskutku jasnozřivé – The Shockwave Rider – které je z retrospektivního pohledu nejen předchůdcem kyberpunku, ale je možná zároveň první vědeckofantastickou spekulací o světě „ekonomie informací“. Dokonce v něm předpověděl i počítačové viry. V řadě dalších knih najdeme novely The Whole Man, The Squares of the City, The Atlantic abomination, Polymath, Age of Miracles, Players of the Game of People, The Stone That Never Came Down, The Crucible of Time, a The Tides of Time, a sbírky The Book of John Brunner, The Fantastic Worlds of John Brunner a The compleat Traveller in Black. Mezi jeho nejčerstvější díla patří sbírka The Best of John Brunner a novela Children of the Thunder. Zkrácená bibliografie na: Amber Zine

Získané ceny: Ke svému ocenění Hugem přidal Brunner ještě britskou Fantasy, dvě britské ceny za sci-fi, cenu Apollo, dvě ocenění Cometa d´Argenta, Gilgamešovu cenu a Evropskou cenu jako nejlepší západoevropský spisovatel SF. Nominován na Nebulu v letech 1968 (Stand on Zanzibar), 1969 (The Jagged Orbit) a 1972 (The Sheep Look Up)

Pseudonymy: Brunner, K. H.

Zdroj životopisu: http://www.scifiworld.cz/author.php?AuthorID=85

Populární autoři: