Joan Collins

britská, 1933

Nahrávám...

Životopis

Anglická herečka, spisovatelka a podnikatelka Joan Collins se narodila 23. 5. 1933 v Paddingtonu – Londýn – Velká Británie.Joan má ještě sestru, známou spisovatelku Jackie Collins, a bratra Billa. Podle Joan, která vzpomínala ve své první knížce na své mládí, měla dětství neuvěřitelně krásné, když vyrůstala v Maida Vale, a i když byl otec velmi přísný a autoritativní – pravá hlava rodiny, matka se vždy snažila svým jemným přístupem tuto tvrdost zjemnit.
Joan Collins vystudovala Francis Holland School, a poté RADA – Královskou akademii dramatického umění – Royal Academy of Dramatic Art. Už v sedmnácti letech podepsala svou první uměleckou smlouvu s Arthur Rank Film Company. První velkou rolí, a současně i debutem byl film - Lady Godiva Rides Again, v roce 1951, a o rok později - I Belive in Your – Věřím ti, podle románové předlohy Sewella Stokese. Z USA přišla nabídka společnosti 20th Century Fox, která se snažila novou hvězdou trumfnout MGM, která vystartovala se smlouvou pro Elizabeth Taylor.

U nás bude zřejmě nejvíc Joan známá z filmu s Gregory Peckem - Bravados, kde hrála Josefu, bývalou hrdinovu lásku. Dá se říci, že se v Hollywoodu usadila od roku 1955, a hrála ve velké spoustě filmů mj. - Island in the Sun - Ostrov na slunci 1957. Že nebyla ledasjaká herečka se dá usoudit i z toho, s jakými hereckými partnery měla možnost hrát, takže jen namátkou : Richard Burton, Bing Crosby, Bette Davis, Kirk Douglas , Gene Kelly, James Mason, Robert Mitchum, Paul Newman, Gregory Peck, sir Laurence Olivier, Edward G. Robinson, sir Ralph Richardson, Rod Steiger, James Stewart, Joanne Woodward, Jayne Mansfield, nebo Nigel Hawthorne.

V roce 1997 byla královnou Alžbětou povýšena do šlechtického stavu za zásluhy. Hrála také v několika filmech podle románů své sestry Jackie – The Stud a The Bitch, hrála také v jednom z Bondových příběhů. Collins se však jako herečka proslavila především jako Alexis, exmanželka Blacka Carringtona – John Forsythe, v megaseriálu Dynastie, kde zosobňovala mimo jiné nezávislou, silnou ženu a sexuální symbol. Byla nejlépe placenou televizní herečkou. Mimo to získala několik cen nebo nominací na Emmy a Zlaté glóby. Pro zajímavost uvádím, že role Alexis byla vybrána TV Guide, jako čtvrtý největší padouch v televizní historii. Dynasty byla zakoupena do 80 zemí světa. Po dokončení Dynastie se nějaký čas odmlčela, a později vystupuje v epizodních rolích ve známých seriálech – Roseanne, Willie and Grace, The Nanny, a.j.

V roce 2001 se blýskla vedle svých slavných kolegyních v TV snímku - These Old Broads, kde hrála s Debbie Reynolds, Shirley McLaine a Elizabeth Taylor, se kterou byla často dříve v dobách svého nástupu k filmu velmi srovnávána.

Joan je pracovně stále hodně vytížená filmuje i v Evropě, nebo Africe, spolupracuje s TV a píše své romány, které jsou neméně úspěšné, jako ty od její sestry, poprvé se jako spisovatelka představila svou biografií – Past imperfect. Co se týká jejího soukromí, má za sebou čtyři rozvody, a tak se dá říci, o co snad byla a je úspěšná na veřejnosti, o to má větší smůlu v osobním životě.

Zdroj životopisu: fdb.cz-filmová databáze