Jiří Winter-Neprakta

česká, 1924 - 2011

Nahrávám...

Životopis

Jiří Winter Neprakta, uměleckým jménem znám také pouze jako Neprakta, vlastním jménem Jiří Winter (1924 – 2011) je český kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista.

Jedná se o velmi plodného autora, který za svůj život nakreslil více jak 35 000 kreslených vtipů a ilustroval stovky humoristických knih. Po studiích na Státní grafické škole studoval několik semestrů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jeho studium přerušila 2. světová válka, kdy nacisté uzavřeli české vysoké školy a on sám byl více jak rok nacisty uvězněn za přechovávání zbraní.

Před několika lety se také objevila informace o spolupráci známého kreslíře s StB. „Ve svém věku nemám zapotřebí ze sebe dělat hrdinu. Kdyby to byla pravda, řekl bych to,“ prohlásil k tomu Winter. Celá záležitost se dostala k soudu, jehož rozsudkem podle autorových oficiálních internetových stránek je, že byl evidován neoprávněně.

Svoji uměleckou dráhu zahájil v roce 1948 a po mnoho let tvořil uměleckou dvojici Neprakta (nejprve s Bedřichem Kopecným) s českým spisovatelem a humoristou Miloslavem Švandrlíkem. Oba patřili mezi hlavní autory československého satirického a humoristického časopisu Dikobraz.

Zdroj životopisu: wikipedie.cz

Populární autoři:

Carl Sagan

1934 - 1996
George Gamow

1904 - 1968
Charles Bukowski

1920 - 1994