Koupit knihy

Jiří Stanislav Guth-Jarkovský

česká, 1861 - 1943


Nahrávám...

Životopis

PhDr. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský (vlastním jménem Jiří Guth; 23. ledna 1861, Heřmanův Městec – 8. ledna 1943, Náchod) byl český propagátor sportu, generální tajemník Mezinárodního olympijského výboru (1919-1923) a spoluautor olympijské charty. V letech 1900-1929 byl předsedou Českého a po vzniku republiky Československého olympijského výboru, spoluzakladatel a první předseda České amatérské atletické unie, předseda a redaktor Klubu turistů.

Vystudoval filozofii v Praze, ze které získal doktorát, první udělený na české části Karlo-Ferdinandovy univerzity. Původním povoláním byl středoškolský profesor češtiny, francouzštiny a tělesné výchovy, dále autor povídek, románů a několika básní a překladatel z němčiny. Byl čtyři roky vychovatelem v knížecí rodině Schaumburg-Lippe v Ratibořicích a tamější vybrané chování rodiny ho inspirovalo k napsání několika společenských knih. S knížecí rodinou projel Evropu, Afriku, Asii a Severní Ameriku. V letech 1887 až 1912 působil jako středoškolský profesor v Praze (na Gymnáziu v Truhlářské) a Klatovech.

Pracoval i jako ceremoniář prezidenta T. G. Masaryka, kdy navrhl statut řádu Bílého lva, který dodnes propůjčuje nebo uděluje prezident republiky, zavedl úřadování na zámku v Lánech a vypracoval audienční řád. Byl členem spisovatelské skupiny Máj, překládal literární díla z francouzštiny a němčiny (např. Émila Zoly, Honoré de Balzaca, či Karla Maye), které vydával pod různými pseudonymy (Gaston Humbert, Stanislav Jarkovský či Stanislav Vraný).

Širokou veřejností je znám svými díly, kde podává pravidla a normy chování ve všech oblastech života. Ve svých dílech chování klade důraz na slušnost, čestnost, skromnost, vzájemnou úctu.(zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Stanislav_Guth-J)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři: