Jan Turneber

česká, 1948

Nahrávám...

Životopis

V létě 1989 v Pekingu úspěšně absolvoval trenérský kurz pořádaný Čínskou asociací wu-šu. Bezprostředně poté založil České centrum tradičních čínských cvičení.

V listopadu 1993 se jako první čs. závodník úspěšně zúčastnil mistrovství světa ve wu-šu (Malajsie, Kuala Lumpur). Zároveň tam na konferenci členských zemí International Wushu Federation (IWUF) zajistil přijetí České republiky do této, v oblasti wu-šu nejvýznamnější světové organizace. V roce 1995 v Číně složil zkoušky na mezinárodního rozhodčího IWUF pro sestavy (taolu) a v roce 1997 i pro volný boj (sanshou).

Reálnému boji se věnoval do svých 42 let. Od té doby je pro něj mnohem důležitější poznání a vnitřní boj - překonávání sama sebe.

Tradiční wu-šu se učil od roku 1992 pod vedením mistra Liu Chun Bao - významného taoistického mnicha z Wudangských hor. Po jeho smrti pokračuje ve Wudangu ve studiu tamních stylů u Zhong Xueyonga a dalších mistrů.

Právě ve Wudangských horách, v městě Shiyan, získal v roce 2008 na 3. mistrovství světa v tradičním wu-šu (IWUF) bronzovou medaili.

Specializuje se především na tai-či, čchi-kung a wudangquan. Čínu navštěvuje ze studijních důvodů každoročně.

Věnuje se hlavně lektorské činnosti se zaměřením na tradiční čínská cvičení pro zdraví.
Je autorem odborných publikací a DVD.

Zdroj životopisu: http://www.wudang.cz/skola/jan-turneber.php

Populární autoři: