Koupit knihy

Ján Pálka

slovenská, 1869 - 1935


Nahrávám...

Životopis

Pocházel z rodu Pálkovců, kteří hráli významnou roli v dějinách Slovenska. Jeho předkové byli koželuzi, kteří v cestách za svým řemeslem procestovali Evropu. Mimo jiné byli prvními, kteří přinesli na Liptov jižní ovoce. Byli mezi předními představiteli slovenského národního obrození.
Ján Pálka studoval na gymnáziu v Banské Bystrici a v Levoči. Byl na praxi v kožedělných továrnách ve Vídni, Rijece a v Německu a posléze převzal rodinou firmu v Liptovském Mikuláši.
Byl autorem sociálně-utopické hospodářské teorie a prací o socializaci podnikání. V duchu těchto teorií se pokusil vést svoji továrnu. Zavedl účast zaměstnanců na řízení podniku, osmihodinovou pracovní dobu, placenou dovolenou, poskytoval podporu chudým dělníkům a stipendia na studium jejich dětí. Domníval se, že když zlepší jejich sociální postavení, zvýší se i jejich pracovní výkon. Pokus zcela ztroskotal a od úplného krachu ho zachránila pouze spolupráce s Tomášem Baťou.
Byl členem Masarykovy akademie práce, Sociálního ústavu Československé republiky a kulturního spolku Beseda v Liptovském Mikuláši. Angažoval se i v evangelické církvi.
Jeho syn Dušan Pálka se stal známým hudebním skladatelem.(zdroj životopisu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ján_Pálka)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři:

Johanna Lindsey

1952 - 2019