Jan Żabiński

polská, 1897 - 1974

Nahrávám...

Životopis

Jan Żabiński (8. dubna 1897 Varšava - 26. července 1974 tamtéž) byl slavný polský zoolog, zootechnik a fyziolog, žák Jana Sosnowského. Byl spoluzakladatel a druhý ředitel Varšavské zoologické zahrady (1928/1929-1951) a vrchní správce městských veřejných parků ve Varšavě.

Je autorem celé řady populárně naučných knih o zvířatech a jejich etologii, podílel se i na tvorbě řady rozhlasových pořadů s týmž zaměřením. Hrál významnou roli při záchraně zubra a jeho navrácení do přírody.

Za druhé světové války spolupracoval se Żegotou, spolu se svou ženou Antoninou a synem Ryszardem ukryl ve Varšavské zoo coby přechodném útočišti stovky Židů uprchlých z Varšavského ghetta, někteří zůstali i dlouhodobě. Jako poručík Zemské armády bojoval ve Varšavském povstání, byl zraněn, zajat a do konce války žil jako válečný zajatec v německých zajateckých táborech.

V roce 1965 ho i jeho manželku Jad Vašem prohlásil za spravedlivé mezi národy.[1] V roce 2007 napsala americká spisovatelka Diane Ackerman knihu The Zookeeper's Wife: A War Story, která pojednává o válečné činnosti Żabińských (založena je především na denících jeho ženy).

Zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_%C5%BBabi%C5%84ski