Jack Schaefer

americká, 1907 - 1991

Nahrávám...

Životopis

Jack Warner Schaefer (19.11.1907, Cleveland, Ohio – 24.1.1991, Santa Fe, Nové Mexiko) byl novinář, publicist a spisovatel western.

Narodil se v Clevelandu v Ohiu v rodině advokáta. Pracoval jako novinář, pak byl redaktorem divadelních a filmových časopisů, ale celoživotním námětem jeho tvorby se stala historie Divokého západu.
Schaefer také postupem času pochopil, že většina jmen nejslavnějších hrdinů Divokého západu, jakými byli Billi the Kid, Butch Cassidy, Clay Allison či Wyat Earp… jsou de facto jen jmény lupičů a vrahů. Proto jednoho roku záměrně vybral tucet úplně jiných mužů Západu, jejichž hrdinství bylo opravdovější a skutečně zasluhují ocenění. Lékaře, šerifa, bojovníka kmene Šošonů, vědce, krále dobytkářů, listonoše i ševce. Dvě knihy jejich příběhů pak nazval Hrdinové bez slávy a Hrdinové Divokého západu.

Vzdělání získal na Oberlin College, kterou dokončil roku 1929 a v letech 1929-1930 studoval na Columbijské univerzitě v New Yorku, kterou však pro neshody týkající se tématu jeho závěrečné práce nedokončil. Poté začal pracovat jako reportér pro The United Press v New Havenu v Connecticutu a byl redaktorem několika divadelních a filmových časopisů.
Jako novinář působil téměř 20 let, dokud roku 1949 nevydal svou prvotinu, a zároveň své nejslavnější dílo, román Shane (česky též jako Muž z neznáma), zachovávající sice klasické schéma westernového příběhu, ale bez falešné romantiky, sentimentálních citových výlevů a nepravděpodobných pistolnických přestřelek. Ve stejném duchu napsal i své další úspěšné knihy, zejména román Monte Walsh (1963, česky jako Muž se srdcem kovboje), které se vyznačují faktografickou informovaností, opřenou o studium historických pramenů, i realistickou psychologií jednajících postav.
Za své dílo obdržel několik ocenění. V roce 1975 získal Western Literature Association Distinguished Achievement Award a roku 1985 byl Shane prohlášen organizací The Western Writers of America za nejlepší westernový román všech dob.
Zemřel roku 1991 v Santa Fé v Novém Mexiku, kam se přestěhoval v polovině 50. let.

Zdroj životopisu: přebal knihy; wikipedia

Populární autoři:

Karel Čapek

1890 - 1938