Jack Laurence Chalker

americká, 1944 - 2005

Nahrávám...

Životopis

Jack L. Chalker se narodil 17. prosince 1944 v Baltimore, ve státu Maryland. Začal číst v útlém věku a přirozeně tíhnul k tomu, co stále představuje dvojici jeho lásek: science fiction a historie. Když ještě studoval na vysoké škole, začal psát pro amatérské časopisy science fiction a v roce 1960 začal vydávat amatérský časopis <i>Mirage</i> (Fata Morgána), nominovaný na cenu Hugo. O rok později založil Mirage Press, které postupně vyrostlo ve významné nakladatelství, specializované na faktografii a referenční knihy o science fiction a fantasy. V té době si začal dopisovat s mnoha čelními SF a fantasy autory a vydavateli, a spřátelil se s nimi. Mnoho z nich psalo pro jeho časopis a nakladatelství. Je mezinárodně uznávaným expertem na H. P. Lovecrafta a faktografii v oboru SF a fantasy.

Poté, co Chalker v roce 1966 absolvoval státní vysokou školu v Towsonu s hlavními obory historií a angličtinou, vyučoval středoškolskou historii a zeměpis ve veřejných městských školách v Baltimore, s přestávkou během války ve Vietnamu, kdy sloužil u 135. skupiny vzdušných sil národní gardy státu Maryland. Protože nesloužil přímo ve Vietnamu, zabezpečoval v té době jako zvukař některé rockové koncerty pod širým nebem. V roce 1969 získal akademickou hodnost ve specializovaném oboru Historie myšlenek na univerzitě Johna Hopkinse.

Jeho první román, <i>A Jungle of Stars</i> (Džungle hvězd), vyšel v roce 1976. O dva roky později, díky velkému čtenářskému úspěchu románu <i>Midnight at the Well of Souls</i> (Půlnoc ve studně duší), přestal učit a stal se romanopiscem na plný úvazek. Ve stejném roce se oženil s Evou C. Whitleyovou na přívozu uprostřed řeky Susquehanna a přestěhoval se na venkov do západního Marylandu. Jeho první syn, David, se narodil v roce 1981.

Chalker je aktivní ochránce životního prostředí, cestovatel, který byl ve všech padesáti státech USA a desítkách cizích zemí. Je členem četných místních a národních organizací od klubu Sierra po Americký filmový ústav, Marylandskou akademii věd a Washingtonské sdružení science fiction, abychom vyjmenovali alespoň několik. Zajímá se o spotřebitelskou elektroniku, má svou satelitní anténu a často píše recenze na počítačový hardware a software pro národní časopisy. Po dobu pěti let, do zániku časopisu, vedl pravidelný sloupek o vydávání science fiction ve <i>Fantasy Review</i>, a stále píše sloupek o počítačích pro <i>S-100 Journal</i>. Už po tři období má funkci pokladníka v organizaci Science Fiction and fantasy Writers of America (SFWA). Je pověstným řečníkem o science fiction na četných vysokých školách a univerzitách, dříve přednášel také na Smithsonském ústavu a Národním ústavu zdraví. Je dobře známým dražebníkem science fiction a fantasy umění a do dnešní doby vydražil díla za více než pět milionů dolarů.

Chalker získal mnoho cen pro spisovatele, včetně pamětní ceny Hamilton-Bracketta za své knihy <i>Well World</i> (Svět studní), zlatou medaili prestižního <i>West Coast Review of Books</i> za knihu <i>Spirit of Flux and Anchor</i> (Duchové změn a stálosti), cenu Dedalus, cenu Skylark (Skřivan) E. E. Smithe za díla psaná za své spisovatelské kariéry. Je také nadšeným milovníkem parníků a zejména přívozů, a plavil se na více než třech stovkách přívozů ve Spojených státech i jinde.

Žije se svou manželkou Evou, se syny Davidem a Stevenem, čínským pinčem, který se jmenuje Mavra Chang, a se Stonewall J. Pussycat, nejhloupější kočkou na světě, v oblasti pohoří Catoctin ve státu Maryland, poblíž Camp Davidu. V nakladatelství Del Roy byla v roce 1988 vydána krátká sbírka povídek s autobiografickým komentářem <i>Dance Band on the Titanic</i> (Kapela na Titaniku).

Zdroj životopisu: V síti za zrcadlem

Populární autoři:

Carl Sagan

1934 - 1996
Johanna Lindsey

1952 - 2019