Ivan Soloněvič

ruská, 1891 - 1954

Nahrávám...

Životopis

Ivan Lukjanovič Soloněvič (rusky: Иван Лукьянович Солоневич) (14.1.1891 — 24.4.1954) byl ruský filosof, historik, spisovatel, redaktor, vydavatel, publicista a konzervativní politik. Od roku 1934 žil v emigraci nejprve ve Finsku a pak postupně v Bulharsku, Německu, Argentině a Uruguayi.
S největší pravděpodobností se narodil v městečku Ciechanowiec v Hrodněnské gubernii Carského Ruska, na území dnešního Polska, zemřel v nemocnici v Montevideu v Uruguayi.
Jeho předkové byli ruští mužici a otec v mládí byl ještě pasákem vepřů. Ale potom se stal učitelem, úředníkem a nakonec novinářem. Ještě jako student přispíval do otcova časopisu. Od roku 1910 žil v Minsku a po svatbě v Petrohradu. Po vypuknutí 1. světové války nebyl odveden do armády, protože byl krátkozraký a výrazně koktal. V roce 1933 se svým bratrem pokusil ilegálně opustit Sovětský svaz, bohužel útěk se nezdařil a byl odsouzen na 8 let do pracovního tábora 250km od finských hranic, což by zkomplikovalo plánovaný útěk do Finska. Přišel tedy na vedení s nápadem uspořádat táborovou spartakiádu, což se šéfům líbilo a následně se mu pro splnění tohoto cíle dostalo neočekávaných pravomocí. Dne 28.7.1934 naplánval a uskutečnil služební cestu pro sebe a syna Jurije, z které zběhli a překročili hranice Finska. O dva dny dřívě utekl i jeho bratr Boris. V té době byl za útěk trest smrti a Ivan předpokládal, že rodina jeho otce a bratra Jevgenije budou biti za jejich útěk a za jeho literární činnost, o tom, že je popravili, se však nedozvěděl.

Zdroj životopisu: https://bit.ly/2XXqZk3

Populární autoři:

George Gamow

1904 - 1968