koupit knihy

Ella Jurjevna Kagan

Elsa Triolet pseudonym

ruská, 1896 - 1970

Nahrávám...

Životopis

Elsa Triolet (rusky: Эльза Триоле), rozená Ella Jurjevna Kagan (rusky: Элла Юрьевна Каган) , (* 24.9.1896 Moskva, Carské Rusko, † 16.6.1970 Saint-Arnoult-en-Yvelines, Francie) byla rusko-židovská spisovatelka.
Narodila se do židovské rodiny právníka Urije Alexandroviče Kagana a Jelena Jurjevny Berman, která pocházela z Rigy a učila na moskevské konzervatoři, jako mladší sestra Lili Brik. Obě sestry dostaly výtečné vzdělání, mluvily plynně německy a francouzsky a hrály na klavír.
Ella vystudovala architekturu na Moskevském institutu architektury. V roce 1911 se seznámila s Vladimírem Majakosvkým a zamilovala se do něj. Když ho pozvala domů, on se šíleně zamiloval do její sestry. Ella jako první přeložila Majakovského poezii do francouzštiny.
V roce 1918 se vdala za francouzského oficíra Andrease Trioleta a odjela s ním do Francie. V roce 1922 ji zcela zaujala literatura. V roce 1938 uveřejnila svůj první francouzský román Dobrý večer Terezo. V letech války se zúčastnila aktivního odboje. Z tohoto udobí vzešel román Avignonští milenci (česky vydaný) a svazek novel. Z jejich dalších děl je u nás známá kniha Růže na úvěr a ještě román Schválnosti života. Knihy Elsy Trioletové jsou vesměs prodchnuty hlubokým humanismem, jsou psychologicky promyšlené a kultivovaně napsané. Román Dostaveníčko cizinců patří k jejím nejvyznačnějším a čtenářsky nejvděčnějším knihám.
Autorka obdržela v roce 1944 Goncourtovu cenu.(zdroj životopisu: kniha Dostaveníčko cizinců; https://bit.ly/3pWzAQc; https://)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři:

Terry Pratchett

1948 - 2015
J. R. R. Tolkien

1892 - 1973