Edward Stachura

polská, 1937 - 1979

Nahrávám...

Životopis

Básník, prozaik, písničkář a překladatel Edward Stachura se roku 1937 narodil v Charvieu v rodině emigranta. Když mu bylo jedenáct, vrátil se s rodiči do Polska. Studoval romanistiku na Katolické univerzitě v Lublinu, studia dokončil na Varšavské univerzitě. Rozešel se s rodinou, přáteli i s manželkou a stal se tulákem s kytarou. Hodně cestoval, delší dobu žil také v Mexiku, kde připravil antologii polských básníků.

Stachura, starší souputník generace Nowa Fala (Nová vlna), je jedním z nejzajímavějších polských autorů šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Všechno pro něj bylo poezií a jeho sebevražda v roce 1979 se stala tragickým komentářem autentické tvorby plné neklidu a napětí. Zdůrazňoval v ní narůstající konflikt mezi člověkem a přírodou, mezi morálními hodnotami a existenciálními principy lidské civilizace.

Hrdiny Stachurových lyrických básní, poem či knih na pomezí poezie a prózy jsou zejména podivínští samotáři a tuláci bez cíle, neustále unikající před smrtí, zmítající se mezi krajnostmi romantické vzpoury proti celému světu a františkánské pokory. Reprezentativní výbor z díla Edwarda Stachury Smířit se se světem vyšel česky v roce 1996, o rok později následoval výbor z jeho povídek Cestou na Yucatán.

Zdroj životopisu: www.rozhlas.cz

Populární autoři:

Karel Čapek

1890 - 1938
Jules Verne

1828 - 1905
George Gamow

1904 - 1968