Dian Fossey

americká, 1932 - 1985

Nahrávám...

Životopis

Dian Fossey (16. ledna 1932, San Francisco – 26. prosince 1985, Karisoke Research Centre Rwanda) byla americká bioložka zabývající se studiem života goril horských.
Po setkaní se známým primatologem Luisem Leakeym na cestě po Africe v roce 1963 se rozhodla studovat život horské gorily v pohoří Virungas.
Po krátké zastávce v Zairu se kvůli tamním občanským nepokojům přemístila do Rwandy a založila v Karisoke výzkumnou stanici ležící mezi horami Karisimbi a Visoke. Své výzkumy začala v roce 1967 a prožila zde 18 let, které zasvětila svým milovaným gorilám. Když pytláci zabili jejího oblíbence Digita, založila Digitův fond a zahájila kampaň zaměřenou proti pytláctví a na záchranu goril.
Dne 26. prosince roku 1985 byla ve své chýši nalezena zavražděná. Její vražda zůstává neobjasněná. Poslední záznam v jejím deníku zněl: „Když si uvědomíme cenu všeho živého, budeme méně lpět na minulosti a můžeme se tak více soustředit na záchranu budoucnosti.“
Její kniha Gorily v mlze byla vydána dva roky před její tragickou smrtí (Fossey, D. 1983 Gorillas in the Mist. Boston: Houghton Mifflin). Poutavý příběh byl pod stejným jménem v roce 1986 i zfilmován. Roli Dian Fossey zde ztvárnila Sigourney Weaver.

Zdroj životopisu: cz wikipedia

Populární autoři:

Carl Sagan

1934 - 1996