Dante Gabriel Rossetti

italská, 1828 - 1882

Nahrávám...

Životopis

Dante Gabriel Rossetti (12. května 1828, Londýn – 9. dubna 1882, Birchington-on-Sea, Kent) byl anglický malíř a básník italského původu.
Společně s E. Burne-Jonesem, J. E. Millaisem a W. H. Huntem patřil k hlavním představitelům společenství prerafaelitů.

Rossetti (plným jménem Dante Gabriel Rossetti) se narodil v Londýně. Rodina a přátelé ho nazývali Gabriel, ve svých publikacích však užíval jméno Dante. Vyrůstal ovlivněn italskou literaturou; především obdivoval Božskou komedii Dante Alighieriho, což se později výrazně projevilo v jeho díle. V devíti letech se zapsal do King's College v Londýně, kam chodil s velkou nechutí; poté se dostal do Sass’s Drawing Academy a v roce 1845 byl přijat do Antique School Královské akademie (Royal Academy). Tam se seznámil s E. Burne-Jonesem, J. E. Millaisem a W. H. Huntem, s nimiž v roce 1848 založil bratrstvo prerafaelitů (společenství inspirované dřívějším uměním, především ranou renesancí patnáctého století a uměním středověku).

Jeho oblíbenou malířskou technikou byl akvarel. V literatuře mu byla blízká díla Danteho, Edgara Allana Poea a Williama Blakea. Illustroval díla Dantova, Shakespearova, Browningova nebo legendu o králi Artušovi.

V 50. letech maluje obrazy věnované především středověké tématice. V roce 1850 namaloval "Zvěstování", vystavené posléze v National Institution Portland Gallery. U příležitosti výstavy vyzradil příteli Alexandrovi Munro význam písmen "P.R.B." Existence tajného bratrstva znamenala skandál a díla prerafaelitů začala být šmahem kritizována. Na jejich obranu vystoupil pouze John Ruskin.

V roce 1850 poznal Rossetti svou múzu a budoucí ženu Elisabeth Siddal. V té době vytvořil celou galerii ženských postav. Elisabeth se za něj provdala po bouřlivém předcházejícím vztahu v roce 1860 v chrámu St. Clement v Hastingsu. Po roce porodila mrtvou dcerku, následně upadla do depresí, které ji přivedly až k sebevraždě požitím velké dávky laudana. Malíře to těžce zasáhlo, do konce života trpí nespavostí a opakovanými depresemi. V té době se v jeho díle objevuje především femme fatale s bohatými vlasy a smyslnými ústy.

V roce 1856 Rossetti přijímá od Johna Seddona objednávku na retabulum pro katedrálu v Llandaff w Cardiffu. Maluje obraz „Sémě Davidovo”; před jeho provedením olejovým barvami umělec namaloval verzi v akvarelu. Tento malý triptych patří k jeho nejlepším dílům. Stylem připomíná středověké umění, patrný je vliv, který na jeho vznik mělo benátské malířství 16. století.

V roce 1856 umělec pracuje na ilustrované edici Tennysonových básní vydaných Edwardem Moxonem. Umožnilo mu to prezentovat svou tvorbu širšímu okruhu odborníků, i když mu tyto ilustrace nepřinesly uznání.

Koncem 60. let umělec vydělává ročně kolem 30 tisíc liber - těší se popularitě a pravidelně prodává své obrazy. Kromě toho však i nadmíru pije alkohol a chloral, způsobující mu opakované halucinace; zhoršuje se jeho psychický stav.

První sbírku své poezie vydává v roce 1870 jako "Poemy". Byly vloženy do rakve Lizzi, ale získal je zpět, když se rozhodl k exhumaci.

Mezi lety 1871 a 1874 pobýval s rodinou Morrisových v Kelmscott Manor. V říjnu 1871, kdy se jeho psychický stav horší, což je způsobeno mimo jiné i kritikou jeho veršů, se prohlubuje jeho předchozí mánie a podobně jako jeho žena se pokouší o sebevraždu laudanem.

Po návratu k malování v roce 1874 se stěhuje Cheyne Walk, kde pracuje současně na osmi obrazech inspirovaných postavou Persefony.

V roce 1879 se seznamuje a spřátelí s Thomasem Hall Cainem, kterého považoval jak za žáka, tak za syna.

V roce 1881 vychází nové vydání jeho veršů "Poems" a publikována byla i jeho další díla ve svazku s titulem "Balady a sonety"

Umírá 9. dubna 1882.

Zdroj životopisu: česká wikipedie

Populární autoři: