Bertha Amalie Skram

norská, 1846 - 1905 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Amalie Skramová se narodila 22. srpna 1846 v Bergenu a zemřela 15. března 1905 v Kodani. Je norská spisovatelka, představitelka naturalismu.

Berthe Amalie Alver se narodila v Bergenu. Poté co její otec po obchodním bankrotu uprchl do Ameriky a zanechal matku se čtyřmi dětmi samotnou, prožila težké mládí. Provdala se za námořního kapitána Müllera, který byl výrazně starší. Po třináctiletém manželství se nervově zhroutila a prožila několik let v ústavu pro choromyslné. Po rozvodu se s oběma syny odstěhovala do Kristianie (nyní Oslo) a zahájila svou literární kariéru. V roce 1884 se podruhé provdala za dánského spisovatele Erika Skrama a přesídlila do Kodaně. Ve druhém manželství se jí narodila dcera. V roce 1894 se znovu nervově zhroutila a žila v psychiatrické léčebně. Se svým druhým manželem se rozvedla v roce 1899.

Debutovala v roce 1882 (ještě pod jménem Amalie Müller) knihou Madam Høiers Leiefolk. Ve svých dílech se zabývala problematikou manželství z pohledu ženy (viz český výbor povídek Povídky o manželství). Rodová tetralogie Hellemyrsfolket (Lidé z Hellemyru, 1887-1898) je pokládána za vrcholné dílo norského naturalismu. V poloautobiografických románech Professor Hieronimus a St. Jorgen (U sv. Jiří) líčí nelidské zacházení s pacienty v ústavech pro duševně choré. Na protest proti odsudku norské kritiky chtěla být považována za dánskou spisovatelku.

Zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Amalie_Skramov%C3%A1

Populární autoři:

Knud Pedersen

1859 - 1952

Bertha Amalie Skram - knihy

Žánry autora

Literatura světová