Bára Basiková

česká, 1963 statistiky · web

Nahrávám...

Životopis

O hudbu se zajímala odmalička. Již ve svých dvanácti letech (1975) se zúčastnila s písní Markétka soutěže Zpívá celá rodina. Z vítězství se ale tehdy radovali jiní. Na tehdejší LŠU navštěvovala hodiny klasického zpěvu. Po absolvování pražské jazykové základní školy v Ostrovní ulici vystudovala střední ekonomickou školu. Veřejně vystupovat začala v roce 1982 se skupinou Precedens, kde nejprve zastávala funkci sboristky. Později po odchodu Jana Sahary Hedla (1984) se stal její vokál dominujícím. V roce 1986 začala souběžně s Precedensem vystupovat i s rockovou formací Michala Pavlíčka – Stromboli. V roce 1988 však kvůli Stromboli Precedens opustila, aby se zase navrátila při nátáčení alba Pompeje. Martin Němec (leader Precedens) pochopil, že je velmi výrazná zpěvačka toužící se prosadit. Z Precedens se stala její doprovodná kapela Basic Beat.

V roce 1994 se rozhodla pro vstup do rockové opery Jesus Christ Superstar, kde ztvárnila roli Máří Magdalény. Tuto roli lze nazývat jako životní a hrála ji po 4 roky. Následovaly další muzikálové nabídky z nichž kývla na hlavní roli v kontroverzní muzikálové úpravě Dvořákovy opery Rusalka, k nacvičení titulní role v muzikálu Johanka z Arku, kterou alternovala s Lucií Bílou i k roli Kleopatry ve stejnojmenném muzikálu Michala Davida (alternace Ilony Csákové, Moniky Absolonové i Radky Fišarové.) Následovala nabídka z Národního divadla do baletního představení Lucrezia Borgia režiséra Libora Vaculíka. Vystupovala v dvojroli: baletka-zpěvačka.

Asi v roce 2003 dočasně opustila koncertní pódia. Na dva roky se stáhla do soukromí. Roku 2005 ale ohlásila návrat do kapely Precedens, která natočila v její nepřítomnosti dvě alba se zpěvákem Petrem Kolářem. Také kladně odpověděla na nabídku Michala Pavlíčka vystupovat v jeho muzikálu Obraz Doriana Graye, kde hraje trojroli (Matku Doriana, Ještěrku a Operní Divu). Vystupuje také v činohře Produkt s Tomášem Petříkem, kde se opět alternuje s Lucií Bílou.

Se svým prvním manželem Petrem Basikou (rodné příjmení Jícha) má dvě dcery – dvojčata Annu a Marii (*1992). Podruhé se vdala (1998) za architekta Jaromíra Pizingera. Ani toto manželství nevydrželo. V červenci (2008) se třetím manželem zpěvačky stal Petr Polák, se kterým má (*2009) syna Theodora.

Zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org/wiki/B%C3%A1ra_Basikov%C3%A1

Populární autoři:

Bertrice Small

1937 - 2015