Anne Birkefeldt Ragde

norská, 1957

Nahrávám...

Životopis

Anne B. Ragdeová (1957, Odda) je norská prozaička píšící pro děti, mládež i dospělé. Vystudovala americkou masmediální komunikaci na univerzitě v Trondheimu, kde pak sama přednášela masovou komunikaci.

Debutovala roku 1986 knihou pro děti, jako autorka knih pro dospělé se uvedla roku 1990 románem En tiger for en engel (Tygr místo anděla). Od té doby vydala desítky románů a povídek, mj. ...før jeg kommer tilbake (...než se vrátím, 1994), Bunnforhold (Podmínky na dně, 1997), Arsenikktårnet (Arzeniková věž, 2001) nebo Fosterstilling (Prenatální poloha, 2003).

Za biografii o Sigrid Undsetové jí byla roku 2001 udělena Bragiho cena (Brageprisen). V roce 2004 publikovala kritikou velmi pochvalně přijatý román Berlinerpoplene (Topoly berlínské, Kniha Zlín 2010), první díl trilogie o rodině Neshovů, za nějž získala Riksmålsprisen, cenu udělovanou za zdařilé používání jazyka riksmål, jenž je konzervativní variantou norštiny. Roku 2005 následovalo pokračování pod názvem Eremittkrepsene (Raci poustevníčci), které obdrželo Cenu knihkupců a Cenu norských čtenářů, a trilogii autorka završila v roce 2007 románem Ligge i grønne enger (Odpočívat na travnatých nivách). Její knihy se těší značnému zájmu čtenářů, o čemž svědčí i to, že byly doposud přeloženy do 21 jazyků. Topoly berlínské byly rovněž uvedeny na divadle a společně s druhým dílem trilogie se dočkaly úspěšné seriálové podoby. Zatím posledním autorčiným románem je Nattønsket (Noční přání) z roku 2009.

Zdroj životopisu: http://www.knihazlin.cz/autori/anne-birkefeldt-ragdeova

Populární autoři:

Karel Čapek

1890 - 1938