Allen Ginsberg

americká, 1926 - 1997

Nahrávám...

Životopis

Americký básník a diarista, nejmladší představitel poezie beat generation. Narodil se v Patersonu (New Jersey).

Je znám jako intelektuál a povzbuzovač. Ginsberg také navštevoval Kolumbijskou univerzitu, z které byl vyhozený pro kriminalitu a experimentování s drogami a sexem. Jako jeden z mála členů se zabýval poezií. Nesnažil se představovat svoji práci, ale práci svých přátel. Mnoho času strávil snahou o publikovaní děl Kerouaca a Burroughse. Na „Dopisech o yage“ se podílel spolu s W. S. Burroughsem.

Sám se stal populární, když přednesl ohromné představení své nové básně Kvílení (Howl) v dnes již legendární Six Gallery v říjnu roku 1955. Od té doby byl u mladých posluchačů známý jako Šaman. Ke konci života pak vytvořil most mezi beatnickou generací let padesátých a hippies let šedesátých, přátelil se mimo jiné s Timothy Learym, Gregory Corsem, Bobem Kaufmanem, Herbertem Hunckem, Rodem McKuenem a Bobem Dylanem.

Jeho životní láskou se stal literát Peter Orlovsky, kterého potkal roku 1954 a se kterým sdílel svůj zájem v tibetském budhismu.

Několikrát navštívil naši republiku (tehdy ČSSR), v Praze se dokonce stal roku 1965 Králem majálesu (krátce poté, co byl deportován z Kuby kvůli svým veřejným protestům za podporu marihuany a homosexuálů) a nezapomněl na to ani ve své tvorbě. Režimu tehdy nešel pod vousy, a tak byl vyhoštěn i z Československa, komunistům se zdál nebezpečný tím, jaký si získával obdiv u mladých lidí. Po sametové revoluci se k nám přesto několikrát vrátil.

Ginsberg, který se udržoval v plném pracovním nasazení až do konce života, zemřel na rakovinu ve věku sedmdesáti let.

Zdroj životopisu: ld.johanesville.net

Populární autoři:

Johanna Lindsey

1952 - 2019
Agatha Christie

1890 - 1976
George Gamow

1904 - 1968