Milá Páně zajímavosti

kniha od:

Milá Páně https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96233/bmid_mila-pane-NBT-96233.jpg 2.6 5

Ona je krásná, mladá, bohatá, vdaná a neuspokojená. On je krásný, bohatý, úspěšný, svobodný, záletný a manželův nadřízený. Svůj cizoložný vztah prožívají současně jako jedinečnou milostnou vášeň na hranici zbožnění a jako její neustálou estetizovanou inscenaci hraničící s rituálem. Avšak ve chvíli, kdy jsou vlivem okolností – jsme ve třicátých letech 20. století a on je Žid – odkázáni čistě jen na lásku v neředěném stavu, chytí se vzdor intenzitě svého citu do pasti, kterou si svými maximalistickými nároky sami připravili. Román zasazený do Ženevy počátku druhé světové války, vznikal třicet let a bývá považován za „nejkrásnější knihu o lásce“ 20. století. Ovšem spíš než o lásce je to román o nemožnosti ideální lásky, jež se nutně musí časem strávit a vyčerpat, o zničující žárlivosti, o zhoubné ironické inteligenci nahlodávající červem pochybnosti i nejkrásnější chvíle. Zároveň je to i román o židovství, plný úzkosti a strachu pronásledovaného národa, ale i rozkladného, černého, neodolatelného humoru. Jeden z největších milostných románů světové literatury 20. století patří zároveň k úhelným dílům francouzsky psané prózy po druhé světové válce.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Paseka
Originální název:

Belle du Seigneur , 1968


více info...

Zajímavosti (2)

A. Cohen knihu sepisoval 30 let, celkem vznikly 4 rukopisy.
Za zmínku stojí komplikovaná cesta k českému vydání. V 80. letech byl nakladatelstvím Odeon zadán překlad Aleně Ondruškové. V době dokončení překladu, tj. počátkem 90. let, nastaly v Odeonu existenční problémy, které vydání překazily. K vydání se rozhodlo jiné nakladatelství, které následně zkrachovalo. Kniha vyšla až v nakladatelství Paseka roku 2007. Ale ani tento akt neproběhlo bez komplikací, neboť se ztratila poslední třetina překladu, která musela být zadaná jiné překladatelce (konkrétně Marii Janů). (Aiwa)


V svojich románoch vytvoril postavu Solala, ktorý bol zjavne autorovým alter egom. Najznámejším dielom, v ktorom sa Solal objavuje, je novela Belle du Seigneur (Milá Páně), ktorá pojednáva o milostnom vzplanutí Solala k Ariane Deumeovej, nežidovskej vydatej žene. V roku 1968 získala novela cenu Francúzskej akadémie. V roku 1970 za ňu obdržal titul rytiera Čestnej légie. Literárny kritik Joseph Kessel knihu označil za "centrálny román francúzskej literatúry". V ankete 100 najdôležitejších kníh 20. storočia knihe čitatelia denníka Le Monde zaistili 32. miesto. (newtory)

Štítky knihy

druhá světová válka (1939–1945) zfilmováno milostné romány švýcarská literatura Ženeva

Autorovy další knížky

Albert Cohen
švýcarská, 1895 - 1981
2007  52%Milá Páně
2005  67%Hubomlat

Kniha Milá Páně je v

Přečtených8x
Knihotéce6x
Chystám se číst20x
Chci si koupit4x
dalších seznamech2x