Hrdinové mlčí

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Reprezentativní publikace přibližuje pohnuté životní osudy československých letců bojujících za 2.světové války v Britském královském letectvu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235465/big_hrdinove-mlci-235465.jpg 52
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (1)

Publikace již zesnulého plukovníka ve výslužbě Zdeňka Těšínského pod názvem Hrdinové mlčí je ojedinělým kompilátem dobových dokumentů, které mapují některé dosud neprobádané okolnosti účasti českých vojáků v britské RAF během druhé světové války.

Během mnohaleté práce sesbíral Zdeněk Těšínský obsáhlou databázi dopisů, autentických výpovědí, fotografií, úředních dokumentů a mnoha dalších materiálů. S jejich pomocí se mu podařilo sestavit velice konkrétní životní příběhy několika desítek Čechů během jejich služby v Anglii, ale i jejich pozdější tragické osudy po válce. Tito lidé se pro komunistický režim stali nepohodlnými a mnozí z nich skončili jako nežádoucí a politicky nespolehliví v pracovních lágrech a vězeních.

Kniha Hrdinové mlčí je tedy dalším z řady dokumentů, které mapují toto významné období české vojenské historie. Právě proto, že je vystavěna poněkud odlišným způsobem, než ostatní tématicky podobně zaměřené knihy, stává se velice cenným střípkem do celé mozaiky. Zajímavým prvkem je i fakt, že se Těšínský nebránil ani uveřejnění takových materiálů, které konkrétní osobnosti ukazují ve zcela lidských situacích. Nedělá z nich černobílé a "neprůstřelné" hrdiny, ale obyčejné lidi z masa a kostí s běžnými životními radostmi i problémy. O to větší sílu má pak popis jejich statečného chování v nebezpečných válečných situacích.

Osudy a chování svých hrdinů přitom Těšínský nekomentuje a nechává na čtenáři, aby si svůj úsudek a pocit vytvořil sám na základě poskytnutých materiálů.
Kniha Hrdinové mlčí má tak nejen dokumentační, ale i nespornou beletristickou hodnotu.
Její uveřejnění je poctou všem mlčícím hrdinům, z nichž se mnozí, bohužel včetně jejího autora, tohoto vydání nedožili. (Viktor80)