Čtyři knihy o józe zajímavosti

kniha od:

Čtyři knihy o józe https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165564/mid_ctyri-knihy-o-joze-GNK-165564.jpg 4.5 8

Základní dílo o józe Rámakrišnova žáka obsahuje v jednom svazku Džňána jógu, Rádža jógu, Bhakti jógu a Karma jógu. Pokud bychom hledali skutečného nestora moderní jógy, pak se jím bez dlouhého pátrání stane Svámí Vivékánanda – indický mystik, myslitel a národní buditel, který jako první na přelomu 19. a 20. století seznámil Západ s hlubokou studnicí východní moudrosti a otevřel do té doby utajené dveře čisté duchovní vědy indických mudrců. V modernizovaném překladu vám vůbec poprvé přinášíme v souborném českém vydání čtyři jeho nejvýznamnější díla o józe, která se stala skutečnou klasikou duchovní literatury a která ani po téměř sto letech od prvního vydání neztrácejí nic z originality a provokativních myšlenek, ani z přesvědčivosti slovní vituozity, jíž tento výjimečný mistr otevřel srdce bezpočtu hledajících.První kniha nazvaná Rádžajóga se zabývá otázkami psychické kontroly, ovládáním vnitřní energie, fungováním mysli a zejména vyššími stupni Pataňdžaliho osmistupňové stezky: ovládáním smyslů, koncentrací, meditací a stavem samádhi neboli vnitřní realizací. Nemálo prostoru je věnováno i pojmu prána a její úlože v duchovním vývoji. Druhá kniha je věnována džňánajóze, józe poznání. Vivékánanda zde v 15 kapitolách vysvětluje povahu smyslového vnímání, otázky poznatelnosti Boha a podstaty vesmíru, podrobně analyzuje základní pojmy indické filozofie, jako je átman, brahma a mája. Třetí kniha věnovaná bhaktijóze čili józe zbožné lásky vysvětluje cestu tzv. pocitové jógy, která staví na vytváření důvěrného vztahu k osobnímu bohu. Vivékánandovy výroky o lásce a citu patří k vůbec nejinspirativnějším, které v indické duchovní kultuře můžeme nalézt. Dále osvětluje přirozenost tohoto přístupu i rizika, která jsou s cestou bhakti spojena. Poslední kniha Karmajóga objasňuje podstatu lidského jednání a principy cesty k dokonalosti prostřednictvím zřeknutí se plodů činů.... celý text

Zajímavosti (5)

Karmajóga vznikla na základě cyklu soukromých přednášek na 39. Západní ulici na přelomu let 1895-96. (Varvara)


V zájmu zachování tématické ucelenosti textu byly některé pasáže - především opakování, digrese a dobové komentáře - v českém překladu buď zkráceny, nebo zcela vypuštěny. Podkladem pro překlad bylo 14. indické vydání The Complete Works of Swami Vivekananda z r. 1983. (Ediční poznámka v knize) (Varvara)


Džňánajóga je kompilací zaznamenaných projevů, které autor přednesl začátkem r. 1896 a následně během října a listopadu v Londýně. (Varvara)


Bhaktijóga vznikla na základě cyklu přednášek v Madison Square Garden v březnu 1896. (Varvara)


Rádžajóga byla dopsána v červnu 1895 za autorova pobytu v Brooklynu. Ihned po vydání k sobě přitáhla pozornost významného harvardského profesora W. Jamese, jednoho z nejvlivnějších psychologů tehdejší doby, který z ní učinil diskuzní téma na půdě několika prestižních univerzit, a dokonce podnítila zájem L. N. Tolstého o východní nauky. Kniha vznikla na základě diktátů, které zapsala S. E. Waldová, pozdější významná žačka. (Varvara)

Štítky knihy

jóga

Autorovy další knížky

Svámí Vivékánanda
bengálská, 1863 - 1902
2006  90%Čtyři knihy o józe
1991  100%Karma jóga - cesta k dokonalosti skutky
1996  87%Slova o cestě lásky
1925  100%Radža joga čili Ovládnutí vnitřní podstaty
1995  90%Jogická filosofie

Kniha Čtyři knihy o józe je v

Právě čtených2x
Přečtených11x
Doporučených3x
Knihotéce10x
Chystám se číst15x
Chci si koupit11x
dalších seznamech2x