Zpátky do středověku 1: Reputace

recenze

Reputace (2023) 4 z 5 / Havran42
Reputace

Mám veľkú knižnicu, plnú hlavne Science Fiction. No nájde sa v nej aj pár kúskov Fantasy. Posledné roky som, z nedostatku priestoru, takmer kompletne rezignoval na kúpu fyzických kníh a medzi moje denné rituály, patrí návšteva môjho obľúbeného webu Palmknihy.CZ

Tu som aj objavil subžáner SFaF - LitRPG. Keďže mám rád počítačové hry, ale z nedostatku času sa hrám minimálne, tak ma príbehy posadené do sveta MMORPG hier chytili a zatiaľ som neváhal ani raz a kúpil som si všetky prekladové série, čo doteraz u nás, teda presnejšie v Českej Republike, vyšli.

Čo mi však chýbalo je naša, (som stará škola, tak Česko a Slovensko je pre mňa stále jedno a naše :-)), originálna LitRPG séria.

A tu sa ako na zavolanie objavila Reputace od Maroša Cabana. Samozrejme som neváhal a moja čítačka bola hneď poctená aj týmto kúskom.

Reputace je klasické LitRPG - virtuálna kapsula, plný ponor do sveta hry, všetko ako skutočné. Väčšinou však LitRPG vykresľujú Fantasy svet plný kúzel, elfov trpaslíkov a iných rás, mocných bojovníkov z nadľudskými schopnosťami a podobne. Toto v knihe od Maroš Cabana nenájdete. Nechám hovoriť anotáciu z webu:

Po nedávnem uvedení herních kapslí na trh a spoustě tragických her s mizernou grafikou, se díky revoluční UI lze ocitnout v nefalšovaném středověku. Bez magie a zázraků, artefaktů či monster. Když teda nepočítáme lidi samotné Kdo a jak dokáže přežít ve Čtyřech královstvích? Stačí ulehnout do kapsle a přenést své vědomí do herního avatara. Komplexní simulátor života v Evropě z konce čtrnáctého století nabízí netušené možnosti. Stát se mistrem zlatníkem, nebo poctivým farmářem? Nájemným žoldákem, kupcem, či lučištníkem hradní posádky? Budování, řemesla, politika, zvyšování reputace, obrovský otevřený svět, kde záleží na skutečných schopnostech hráčů. Dokáže William čelit nepřátelům se zbraní v ruce a překonat i toho vnitřního?

Podľa prvých riadkov knihy je hlavný hrdina Wiliam Barnes v tomto svete ako doma. Nebudem prezrádzať prečo (to sa čitateľ dozvie rýchlo), môžem len povedať že po pár dňoch hrania, Wiliam dosiahne veľmi rýchlo v hre úspech. To však vedie k tomu, že si veľmi rýchlo nájde “fanúšikov, ktorí ho priam nenávidia a považujú za podvodníka. Svet hry neodpúšťa chyby a pomoc, či už v podobe NPC, alebo spoluhráčov je nutná. Wiliam neváha a každú príležitosť využije naplno, čo mu pomôže získať reputáciu, ktorá je v hre (ako sám názov knihy hovorí), veľmi dôležitá.

Kniha sa mi čítala dobre, dej šiel dopredu primerane rýchlo a nemal veľa hluchých miest. Autor nás hneď na začiatku hodí do deja, keď sa čitateľ len pozerá a rozmýšla prečo vôbec hlavný hrdina hrá túto hru, ale neskôr sa mu dostane dostatočné vysvetlenie.

Čo by som možno autorovi vytkol je trochu plochší dej, udalosti sa valia na čitateľa a všetko ide ako hodinky avšak postavy veľmi nevyčnievajú. Sem tam zakopnutie ale nič závažné. Príbeh zavŕši klasický cliffhanger a tak si na pokračovanie Wiliamovho príbehu musíme počkať do nasledujúcej knižky.

Ja sa rozhodne na pokračovanie teším.

Reputace Reputace Maroš Caban