Tenkrát v Africe

recenze

Až bude volit divá zvěř (2004) 5 z 5 / RadicalDurian
Až bude volit divá zvěř

Velmi bizarní kombinace literatury faktu a humoristického vyprávění o celé řadě afrických diktátorů a jejich často šílených, ale bohužel reálných skutcích.
V našich končinách je to až trestuhodně nedoceněná kniha. Dlouho se mi ani nedařilo knihu sehnat, a není divu. Tahle světová klasika u nás kdysi vyšla nepochopitelně v nákladu rovných 500 kusů. Digitální česká verze neexistuje. natož audiokniha. Docela smutné.
Je to vtipný zdroj informací o konci afrického kolonialismu a nástupu všech těch nechvalně známých diktátorů. Prostor je tu věnovám i nehezkým poměrům v koloniích a obecně špatnému zacházení s domorodci.

Formou rituálního očistného vyprávění se dozvíme o jeho životě za kolonialismu, cestě k moci a následných skutcích jednoho nového diktátora v Togu. Jelikož onen nováček neví jak na to být mocným a uznávaným diktátorem navštěvuje postupně celou řadu služebně starších diktátorů aby se poučil od mistrů, nasál moudrost starších. Díky tomu se postupně dozvíme spoustu bizarních historek i faktů o celé řadě doktátorů 20. století. Krátká, ale vtipná a fakty nabitá knížka. Většina jmen diktátorů a politiků je tu nahrazena pseudonymy, naštěstí překladatel v předmluvě zmiňuje většinu reálných jmen.

Kniha na pobavení, poučení i zamyšlení. Když člověk čte o poměrech, které ještě na počátku 20. století vládly nejen ve francouzských koloniích už se ani nemůže divit, že se afričtí domorodci naučili od svých pánů hlavně to nejhorší.