Recenze

Počet stran: 272
Vydáno: 2013
Nakladatelství: MOBA

Oficiální anotace:

Keflavík, jihozápadní pobřeží Islandu:V Rockville, bývalé americké radarové základně, je nalezena zohavená mrtvola muže. Jde o Donalda Garbera z Los Angeles, který na základně pobýval sedm měsíců v zimě roku 1973. Z vraždy je podezírán Andri Ólafur Sveinsson, movitý obchodník a jeden z nejbohatších Islanďanů. Ten však neustále trvá na své nevině a na svou obranu si najme mladou advokátku Stellu Blómkvistovou.

Moje recenze:

Popravdě musím říct, že kniha Andělé je mé první setkání s autorkou Stellou Blómkvist. Otázka je, kdo se skrývá pod tímto pseudonymem? To se zřejmě jen tak nedozvíme! Škoda, třeba by to byla překvapující informace.
Knihy od Stelly Blómkvist jsou vždy z prostředí soudnictví, politiky a médií, proto se všichni domnívají, že je autorka dobře znalá prostředí. Zároveň pod tímto jménem vystupuje i ve svých příbězích, a to jako velmi svérázná advokátka.

Musím říct, že hned po otevření knihy a jejím prolistování, jsem byla překvapena jejím uspořádáním. Kniha je rozdělena celkem na pět týdnů a veškeré dění je v nich podrobně popsáno. Toto uspořádání je velmi přehledné a líbilo se mi, za mě palec nahoru.

V každém krimi příběhu nesmí chybět vrah a oběť. Nejinak je to i v této knize Andělé. I když by se mohlo zdát, že zápletka je jasně dána, vše je daleko komplikovanější, než se zdá. Na což, jakož čtenáři, přijdeme hned na začátku. Podezření z vraždy padne na jednoho z nejmocnějších a nejbohatších mužů Islandu, a proto se svérázná advokátka pustí do jeho obhajoby a rozlousknutí případu.

Ve stručnosti vám představím hlavní postavy knihy – setkáme se s manželským párem, jejichž manželství vypadá na první pohled dokonale, ale ne vždy je vše takové, jak se může zdát.
Kromě nich poznáváme také faráře Davida, který tvrdí, že se stal obětí zákulisních praktik v církvi, ale je to vážně tak?
Dalším hrdinou je malý bezbranný chlapec Kalli, který se za záhadných okolností ztratí ve svých devíti letech, stal se snad obětí pedofilů?
Zajímavou osobností je i Andri Ólafur, bohatý a mocný muž, jehož Stella obhajuje.
Samozřejmě nesmím zapomenout na mrtvého Donalda Garbera od kterého se odvíjí celý děj knihy. Donald pocházel z Los Angeles a pobýval v roce 1973 několik dní na (dnes už bývalé) americké radarové základně. Otázkou však je, proč ho někdo zabil?Kromě nich poznáme i mnoho dalších postav, z nichž jedna je i hledaným vrahem, ale více nechci prozrazovat, a to proto, abyste z knihy měli stejný požitek jako já a mohli být překvapeni z vývoje událostí.

Myslím si, že kniha opravdu stojí za přečtení. Líbí se mi, že je jedná o velmi napínavý a silný příběh, který je napsán tak, jako by se opravdu stal.

Jsem přesvědčena, že kniha Andělé od Stelly Blómkvist, má předpoklady, aby si našla oblibu u širokého zástupu čtenářů, a to nejen u těch náročných, ale i u těch, kteří se chtějí přenést na Island a dobře se bavit u napínavého děje knihy.