Povídky pro každého

recenze

Naškov (2013) 5 z 5 / hltalknih
Naškov

Ano, jak praví podtitul, některé povídky jsou skutečně velmi napínavé, jiné spíše normální, jedna k zamyšlení (ale hodně!) Vyhovuje mi pestrá různorodost žánrů a témat a prostředí, čtenář se nenudí a je to i poučné. Sympatické jsou i ilustrace - ne takové ty abstraktní, ale reálné, zručné. Kromě nejdelší povídky o testu osudu (která je sice hrozně napínavá, ale opravdu dlouhá) jsou ostatní tak akorát na přečtení.
Jako grafik amatér oceňuji dobře udělanou sazbu knihy a pořádnou pevnou obálku.
Ke knize jsem se dostal náhodou; manželka kamaráda měla rozečtenou jinou sbírku od stejných autorů (které jsem vůbec neznal, ani jednoho) a na její doporučení jsem si pořídil Naškov. Má počáteční skepse z neznámé novinky se rozpustila v první povídce. Ta se odehrává v blíže neurčené době, hádám na třinácté až šestnácté století, a někde v Turecku. Nebudu zde prozrazovat podrobnosti. Další části jsou naprosto různorodé - ochrnuté děvče bojuje se svým tělem, počítačovou hantýrkou skrznaskrz prošpikovaní Mlékaři (což nemá s mlékem pranic společného, jsou to samí hakeři), zajímavé zapojení čínské enklávy do zamotaného života před zločinci prchající slečny a na závěr opět Číňané ve své vlasti, vzdorující nezadržitelnému toku času a pokroku. I když zmíněný pokrok je zde ukázán z jeho špatné stránky. Ale to je právě k zamyšlení. Tak to má, koneckonců, v dobré knize být. A vydavatelství se jako Dobrá kniha prezentuje. Držme jim palce, ať máme brzy další směsici pro naše hladové oči.