Odovzdavanie ohna

recenze

Odovzdávanie ohňa (2021) 5 z 5 / PeterDž
Odovzdávanie ohňa

´´Ticha voda brehy myje, ale...´´ – takto by sa dalo charakterizovať prvé autorské dielo Petra Podlesného, nesúce názov ,,Odovzdávanie Ohňa´´. Na prvý pohľad útla nenápadná kniha, avšak už podľa obalu možno vycítiť jej magickú gravitáciu a nádych mystéria. Mystéria, ktoré v dnešnom svete už nevidieť. Mystéria, nesúceho takú múdrosť, silu a potenciál, že by ním bolo možné budovať nové svety. A takto tomu aj po tisícky rokov bývalo. Po začítaní sa do prvých stránok to už nie je iba ´´tichá voda brehy myje, ale rieka Kongo, ktorá svojou brutálnou silou mení celý reliéf svetadiela.´´
Peter Podlesný vyzýva toto dávne mystérium znova vyniesť na svetlo sveta. Mystérium zvané mužnosť. Mužnosť, ktorou zmyslom existencie je viesť, chrániť, tvoriť a zabezpečovať. Mužnosť, ktorá je založená na službe – svetu, okoliu, sebe a svojmu kmeňu. Mužnosť, ktorá je užitočná a nie teatrálna a disfunkčná. Mužnosť, o ktorú sa dá oprieť, pod ktorú sa dá ukryť, v ktorej možno nájsť útočisko, s ktorou naberá život rozmer hlbokého zmyslu a kompasu vo svete chaosu.

Knižné dielo Odovzdávanie Ohňa je vecne, prakticky, intelektuálne a s humorom písaná slovenská Biblia pre mužov. Je to nástroj, ktorým možno podchytiť mentálnu výchovu a psychologický vývoj najmä u mladých mužov – chlapcov, a takým spôsobom produkovať do sveta kvalitné ľudské bytosti mužského pohlavia, ktorých stredom záujmu nebudú len drahé hodinky, bankový účet, PC hry, povrchné vzťahy a flegmatizmus ale napríklad kvality cnostného charakteru, zodpovednosť, odhodlanie, odvaha, dobrosrdečnosť, sila, pravdovravnosť, starostlivosť, pochopenie, empatia, sebarealizácia a práca so sebou samým.
Jednoducho povedané, je to príručka, ako vychovať ,v prvom rade, zo seba samého muža činu; t.j. takého muža, ktorý svojou prácou na sebe samom zveľaďuje okrem seba aj svoje okolie. Muža, ktorý vie pracovať so svojim egom, svojimi emóciami, ktorý si je vedomý svojej sily aj slabosti, svojich kvalít aj nedostatkov, muža, ktorý preberá za seba, svoj život a svoje okolie zodpovednosť.
Takýto muž je schopný svojim príkladom viesť ďalšie generácie a budovať lepší svet.
Odovzdávať oheň ďalej.
Oheň, ktorý nám slúži.
Oheň, ktorým dokážeme tvoriť.
Oheň, ktorý nás dokáže v temnote viesť.
Oheň, ktorý nás dokáže ochrániť pred nebezpečenstvom.
Oheň, ktorý nám dokáže zabezpečovať pohodlie.
Je to oheň, ktorý horí v hĺbke srdca každého muža.
A cesta k nemu je cestou hrdinu všedného dňa, ktorý sa stavia tvárou životným výzvam a nepohodliu, ktorý pred bojom neuteká do sveta hrdinov z playstationu ale sám sa takým hrdinom stáva.

Obzvlášť impozantné a výstižné sú tu ilustrácie od Zuzany Pallas, ktoré prenesú čitateľa do akoby ´´ničoty poznania´´, v ktorej je pravda a skutočnosť nadprirodzene jasná, no slovami neuchopiteľná. Asi preto sa tak fantasticky diela autorky ilustrácii dopĺňajú so slovami autora slov. Názov kapitoly a k tomu priradená ilustrácia do seba vždy až magicky zapadajú a vychádzajú akoby jeden z druhého – alebo skôr vpadajú jeden do druhého. Spoločne tvoria transcendentné poznanie, tvoriace celok, na ktorý kniha vo svojom závere poukazuje.
Peter Podlesný si po svojej autorskej premiére a jeho dlhoročnej aktivite v oblasti mužskej problematiky určite zaslúži prirovnanie k slovenskému Sokratovi, ktorý núti svojich žiakov premýšľať a prichádzať na vlastné odpovede, ale najmä na vlastné otázky a pretavovať ich do reality.

Odovzdávanie ohňa Odovzdávanie ohňa Peter Podlesný

Odovzdávanie ohňa je snahou dostať k mužom to, čo mali prirodzene získať od svojich otcov, no z rôznych dôvodov sa to neudialo. Jadro tejto knihy tvoria myšlienky, ktoré nás, napriek našej rôznorodosti, spájajú a pomáhajú nachádza... více