Krutosti arabského pekla

recenze

Hvězda nad arabským peklem (2018) / veronika0382
Krutosti arabského pekla
Uffff. Přemýšlím, jak začít. Jak popsat všechnu tu bolest a utrpení, kterou Fabiene zažila? Jak je strašné, že se tohle všechno děje v dnešním civilizovaném světě? Pokud se nebojíte, pojďte se mnou nahlédnout pod pokličku arabského pekla, které bere ženy jako něco podřadného, jako odpad na ulici…Čeká vás opravdu silný emocionální zážitek.

Fatima se narodila ve Francii, v radikální afghánské rodině, která ji chtěla vdát proti její vůli do Afghánistánu. Ta však snoubence odmítne a tím urazí celou rodinu. Její vlastní bratři se jí pokusí zabít. Fatima se dostává do ochranného státního programu, mění si jméno na Fabiene a tím skoncuje s islámem jednou pro vždy. Má skvělou práci v redakci Charlie Hebdo, starostlivého manžela a všechno se zdá být pohádkové. Jednoho dne však musí odjet pracovně do Saudské Arábie, země s krutými tresty a silně antifeministickými zákony. Zde se osud nečekaně obrátí a Fabiene se dostává do ženského vězení. Musí snášet nelidské podmínky, nedostatek jídla a pití, špínu, nemoci, bití, drogy a znásilňování… Ale to je teprve začátek jejího krutého příběhu. Fabiene se zocelí, nejednou přemýšlí o sebevraždě a chce vše vzdát, ale vždy v sobě objeví sílu, která jí to nedovolí a ona se i přes všechnu bolest touží dostat do své svobodné, rodné země, pryč z tohoto pekla…


Kalhoty si stáhl pod kolena. To se dalo z mého místa a díky té troše světla vidět. Děvče se bránilo, ale nemělo šanci, protože bylo svázané. Ani při mém vlastním znásilnění jsem necítila tak strašnou lítost, jako když jsem musela bezmocně přihlížet tomu, co jí udělal. Tupý nářek bolesti tlumené hadrem v ústech, který mi rezonoval v hlavě, když znásilňoval to dětské tělíčko, mě bude strašit do konce mého života. (…)
Druhý muž zopakoval počínání svého společníka. Sáhl po jiném děvčátku, protože také on chtěl mít hezoučkou a nepoužitou pannu. Ty jsou prý nejlepší…(…) Jedno z těch znásilněných děvčat nepřežilo. Vykrvácelo rovnou u nás. Mohlo jí být sotva šest. Hleděla jsem na její nehybné tělo, hrůzou a bolestí měla naplněné otevřené oči. (…) Když ti hajzlové zpozorovali, že je mrtvá, její tělíčko bezcitně vyhodili z auta.“


Tuhle knihu jsem si šetřila a řekla si, že si na ní musím udělat speciální čas. A to bylo dobře. Už prolog mi vlil slzy do očí a první kapitolu jsem začínala číst s bijícím srdcem. Moc jsem se těšila a zároveň se velice bála. Věděla jsem, že to bude silný a krutý příběh… A tušila jsem správně. Monika Wurm opět nezklamala. Možná se budu opakovat, ale všechny její knihy jsou prostě TOP a měly by být více viděny! Hvězda nad arabským peklem je obrovsky silný a krutý příběh, který je bolestnější o to víc, že nám dává vědět, že takové věci se na světě dějí. Ano. Román je sestavený ze střípků skutečných událostí a vám vyrazí dech, tak jako mně.

Je opravdu hnusné, že se toto ještě děje v našem civilizovaném světě! Kniha rozebírá současné problémy naší společnosti. Poukazuje na utiskované ženy a dívky, které jsou brány hůř než dobytek. Popisuje skutečnosti ve válkou zmítané Sýrii a praktiky Islámského státu, které jsou opravdu děsivé. Je zde běžné týrání, znásilňování dětí a žen, zabíjení je na denním pořádku, zotročení, zohavování žen, které se provinily už jen tím, že se opovážily narodit!

Román obsahuje citace z Koránu, v nichž vysvětluje, jak si je radikálové změnily a dělají po svém. Dává nám nahlédnout do tohoto krutého, nepochopitelného světa, kde Islámský stát zabíjí i své vlastní lidi, a ženy a děti si zotročuje ke svým potřebám.

Ráda bych vám popsala mnohem více z této knihy, ale to už bych prozradila příliš mnoho. Takže musím říct, přečtěte si tuto knihu. Je skvěle napsaná a ano, je bolestná a krutá, na to je potřeba se připravit. Ale právě nevědomost je slepá a my musíme číst, abychom o těchto krutostech věděli. Protože většina světa neví, co se v těchto zemích přesně děje. Mnoho lidí má rádo klapky na očích, ale je potřeba vědět. Čím více lidí ví, tím více lidí se bude dívat okolo sebe, protože se může stát cokoliv okolo nás. Vaše dcera může konvertovat přes internet k islámu a zmizí neznámo kam, protože jí prostě přes facebook někdo jednoduše zblbnul a vy už jí nikdy neuvidíte. Nebo váš soused může ženu doma bít a znásilňovat, protože je prostě žena a musí poslouchat. Nevěříte? Přečtěte si tuto knihu, tento příběh může být příběhem kohokoli okolo vás…

Moc děkuji Nakladatelství Brána a milované Monice Wurm za recenzní výtisk.

Komentáře (0)

kniha Hvězda nad arabským peklem recenze