Kdo dovolil tohle vydat?

recenze

Kompendium středoškolské chemie (1997) odpad! / TOTB
Kompendium středoškolské chemie

Už letmé prolistování této knihy musí vyvolat zděšení v komkoli, kdo někdy držel v ruce serióznější chemický/fyzikální text. Nevycházíme z úžasu, že toto dílo někdy mohlo projít byť jen náznakem recenzního řízení. Není obtížné najít v každé kapitole alespoň dvě tvrzení, jejichž vyslovení by znamenalo okamžité vyloučení ze zkoušky na každé škole vysoké i na slušné škole střední. Dvěma příklady za všechny nechť je "omezení", které podle autorů klade druhá věta termodynamiky na větu první, a také jednotka iontového součinu vody, která je podle autorů mol/dm³. Tyto katastrofální prohřešky se přitom nevyhýbají ani partiím z biochemie, která by měla být alespoň do určité míry odborným zaměřením autorů. Výběr témat a rozsah jim věnovaný je přitom "promyšlený" přesně tak, jak by člověk očekával od přehledu středoškolské chemie na 224 stranách (např. metabolismus lipidů a bílkovin v knize zcela absentuje, naopak úsměvná je snaha o detailnější výčet přírodních látek). Samozřejmostí jsou stylistická a typografická selhání, které si autoři pravděpodobně osvojili při čtení diplomových pracích svých studentů (např. na straně 18 nás autoři sami upozorňují, že zapomněli "DOKRESLIT ORBITALY", na straně 50 zase zbyly svislé osy pouze pro dva grafy ze tří). Všem středoškolským studentům důrazně doporučujeme se této "publikaci" vyhnout a vysokoškolským pedagogům, kteří se odvážili tyto nesmyslné výpisky poslat vydavatelům, aby se do podobných pokusů již nikdy nepouštěli.

Knihu hodnotíme skálopevně rozhodnuti za pět.