Jak jej tedy vyléčíme?

recenze

Jak vyléčit fanatika (2006) / Natalielivi
Jak vyléčit fanatika

Podle izraelského spisovatele Amose Oz humorem a dávkou empatie. Ve dvojici velmi čtivě napsaných esejů (Mezi dvěma právy a Jak vyléčit fanatika) se autor zaobírá otázkami jak náboženského charakteru, tak i politického.
Skáče, odbočuje, ale vždy si najde cestu zpět, a většina jeho cest vede k zapeklitému tématu a to k izraelsko-palestinskému konfliktu. Druhé téma, jak už kniha sama napovídá je fanatismus. Autor vysvětluje toto myšlení či chování pomocí blízkovýchodní problematiky, ale nakonec přejde na myšlenku, že fanatismus má mnoho podob a mohli bychom ho najít i pod vlastní střechou.

"Fanatismus je starší než islám, křesťanství či judaismus, starší než státy, vlády a politické systémy, starší než všechny ideologie a všechna vyznání. Je to bohůžel odvěká a stálá součást lidské povahy, jakýsi gen zla."

Jediné co bych knize mohla vytknout, jsou až černobílé popisy Evropanů a Evropy jako takové, ale jsem si vědoma, že jako Evropanka samozřejmě nahlížím na věc jinak. Což mě přivádí k tomu, že když už nic, tak vám tato kniha dovolí nahlédnout na celou problematiku z jiného úhlu, což sám autor vřele doporučuje.