Hitlerův největší omyl na 167 stranách

recenze

Stalingrad - Sláva a pád 6. armády (2002) 3 z 5 / jan7940
Stalingrad - Sláva a pád 6. armády

Co vůbec předcházelo stalingradské tragédii a dalo se jí vůbec zabránit? Co se honilo v hlavách hlavních aktérů bitvy? Proč zrovna Stalingrad? Na tyto otázky se snaží čtenáři odpovědět Paul Carell ve své knize

Kniha mate čtenáře hned dvěma věcmi - názvem a tloušťkou, která čtenáři navodí dojem, že má v ruce dvoudenní jednohubku. Omyl.

Pokud jde o samotný název a jeho souvislost z obsahem knihy, je tak trochu zcestný, protože kniha jako celek pojednává o plánu Blau a své první části popisuje události začátku roku 1942, dobývání Krymu, postupu na Kavkaz, samotnému Stalingradu se věnuje až druhá část.

Kniha je i přesto plná vyčerpávajících informací, zajímavostí, citací, úryvků z rozhovorů, jmen jednotlivců a příkladů jejich osobní statečnosti, ať už na straně německé nebo sovětské. Docela často jsem měl pocit, že čtu spíše dobrodružnou knížku, než literaturu faktu - vypravěčský styl Paula Carella je opravdu chytlavý a umí čtenáře vtáhnout do děje. Věděli jste, že wehrmacht používal při postupu na Kavkaz velbloudy? Já doteď také ne.

Naproti tomu mě překvapilo, jak dlouho jsem se knihou prokousával, i když se vůbec nejedná o mé první setkání se Stalingradem, musel jsem číst pozorně, abych se vůbec zorientoval v číslech divizí, názvech vesnic a kdejakých potůčků v donské oblasti. Tady se dostávám k nejpalčivějšímu problému celé knihy, k úplné absenci map! Nevím, opravdu nevím, co vedlo autora nebo českého vydavatele k tomu, napsat a vydat knihu popisující hlavní tažení roku 1942 bez map. Takhle jsou totiž všechny ty manévry divizí na bitevním poli pouhými slovy na papíře. Jak si mám představit horké dálavy Kalmycké stepi, když jako středoevropan oblast vůbec neznám...

Závěrem, jedná se o zajímavou knihu, která v sobě skrývá hodnotné informace, celkový dojem a hlavně její užitečnost však ničí absence jakýchkoliv map, tudíž si čtenář z velkolepého plánu Blau odnese jen chaos ve své hlavě. Kritiku si rovněž zaslouží i otřesná obálka posledních dvou českých vydání.