Douglas Adams a Doktor? Skvělá kombinace!

recenze

Doctor Who - Shada: Ztracené dobrodružství Douglase Adamse (2016) 5 z 5 / Nejene
Doctor Who - Shada: Ztracené dobrodružství Douglase Adamse

Když jsem v knihkupectví spatřila knihu Shada, hrozně mě to potěšilo. Takhle tlustá kniha o Doktorovi slibuje něco velkého. Poté co jsem ji vytáhla a uviděla jméno Douglas Adams, došla jsem k závěru že koupě zabijáka Anderse prostě chvíli počká.
Jediné co mě trochu děsilo, bylo to, že se jedná o dobrodružství čtvrtého Doktora. Vzhledem k tomu že jsem s ním ještě neviděla ani jednu epizodu, bála jsem se nejen spoilerů, ale i Doktorovi osobnosti.Ale že jsem v klasických sériích teprve začátečník vůbec nevadilo.
Příběh byl skvělý jak svým námětem tak i zpracováním. I přesto že se jedná o přepis scénáře byl rukopis Douglase Adamse poznat už v prvním odstavci.

"Když mu bylo pět let, dospěl Skagra k rozhodnému závěru, že Bůh neexistuje. Na toto odhalení většina lidí ve vesmíru reaguje obvykle jedním ze dvou způsobů - buď se jim uleví, nebo propadnou beznaději. Jenom Skagru v té chvíli napadlo: ,,Počkat. To ale znamená, že je ta pozice volná."

Kniha se skládá s promyšleného příběhu a menších vtipných situací co rozjasní den. Za vše mluví moment z konce příběhu, kdy profesor Chronotis vysvětluje že knihu prohodil za jinou a Doktor se ptá jakou.

,,Je to pozemská klasika od jednoho z největších spisovatelů v dějinách planety," odpověděl profesor. ,,Neskutečně vtipná, neskutečně duchaplná, kéž bych si jen pamatoval titul. Něco o nízkorozpočtovém cestování a taky tam byly ručníky, na to si vzpomínám. Ale ano, chvilinku strpení - jasně, jistě, jmenuje se Stopař-"

I přesto že byl profesor přerušen, všichni víme, že se jedná o knihu Stopařův průvodce po galaxii z pera Douglase Adamse. Docela by mně zajímalo, jestli tahle scéna byla i v originálním scénáři, nebo tam byla přidána Garethem Robertsem, který příběh přepsal do knižní podoby.
Vše doplňují skvělé postavy. Čtvrtého Doktora jsem si hned oblíbila a už se na epizody s ním moc těším. A nejspíš si budu muset pořídit nějakou neprakticky dlouhou šálu. Taky jsem si moc oblíbila profesora Chronotise, který je prostě takový náramně milý stařík. A samozřejmě Chris, protože Doktor by se bez lidí neobešel. Kdo by všechno kazil že?
Shada je prostě skvělý příběh se spoustou zvratů. A má vlastní záložku. To je až nepopsatelná výhoda.