Života bído, přec tě mám rád přehled

Života bído, přec tě mám rád https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518609/bmid_zivota-bido-prec-te-mam-rad-uLN-518609.jpg 4 42 42

Prvotina Fráni Šrámka je poznamenána jeho sklonem k anarchismu, ale také hořkostí, tuláckou touhou i intenzivním milostným nábojem. Ten je ovšem zacílen s notnou deziluzí i s pocitem citového odeznění. Prohlubují se zde skeptické stavy a rezignace, na druhé straně však lze ze sbírky zřetelně cítit i motiv osobní vzpoury proti dobovým společenským, mnohdy zkostnatělým normám. Básně, prostoupené mladickou revoltou, buřičským postojem k životu i poněkud trpce prožívanými láskami, patří dnes již nepochybně ke klasice českého písemnictví.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Života bído, přec tě mám rád. Přihlašte se a napište ho.

dasa6360
19.05.2024 5 z 5

Fráňa Šrámek v této básnické sbírce, která se dotýká témat, jako je válka, láska a lidské utrpení, jasně dokazuje, jak moc vnímavý a citlivý byl.

Asi nejsilnější pro mne byly básně Zas mne držíš kolem krku a Rukování. Těžký život vojáka, válka, nebezpečí, boj o přežití... Jde mi mráz po zádech z toho, jak těm klukům tenkrát muselo být.

nevermore3
17.11.2022 5 z 5

Pro mě překvapivě velice dobrá sbírka, plná smrti, deprese a zmaru. 1 půlka se mi líbila víc (zejména básně Cestou, Naposled a Pohřbím ji v neděli), 2. půlka zase obsahuje notoricky známé básně jako Curriculum Vitae nebo Píšou mi psaní). Šrámek je pro mě mistr vystižení pohaslého momentu. -

"Něco se stalo, souvislost mizí.
Půlnoční krásá v poledne děsí."!

J.Karasová
06.06.2019 5 z 5

Krásná sbírka o životě.

Modrý a rudý, Prométheus a dalších 40 nových eknih zdarma ke stažení

30.07.2023

Kniha Života bído, přec tě mám rád v seznamech

Fráňa Šrámek
česká, 1877 - 1952