Žid Fagin přehled

Žid Fagin https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36215/zid-fagin-36215.jpg 4 16 16

Will Eisner přináší nový pohled na jednu z nejznámějších záporných postav světové literatury. Převypravuje a domýšlí některé epizody románu Oliver Twist ústy Fagina. Svým dílem Žid Fagin se Will Eisner opětovně připomněl nejen jako mistrný tvůrce komiksových příběhů, ale rovněž jako pronikavý společenský a literární kritik. V průběhu své profesionální dráhy, která se klene již sedm desítek let, Eisnera v rostoucí míře frustrovaly úporně opakované stereotypy při zobrazování postav židů v klasické literatuře. Při prohlížení původních vydání Olivera Twista a jeho doprovodných ilustrací se rozhodl vyrovnat skóre, a sice vypovědět osud žida Fagina, který Charles Dickens ve svém románě opominul, s použitím informací získaných při rešerších. Svým typickým stylem, který mu přinesl již několik ocenění, vykresluje Eisner notorického zlosyna jako osudem pronásledovaného a složitého člověka a jeho vlastními slovy vypráví jak jeho životní příběh, tak i osudy aškenázských židů v Londýně. Žid Fagin je dílem životopis, dílem angažovaná polemika a Eisnerova empatie pro titulní postavu propůjčuje jeho uměleckému dílu, již tak mnohovrstevnatému a vzbuzujícímu pozornost, mimořádnou výmluvnost. ... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Netopejr

Fagin The Jew

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Žid Fagin. Přihlašte se a napište ho.

p3tris
20.04.2017 4 z 5

Nádherná kresba mi připomíná spíš evropskou školu a první, kdo mě napadl byl Grzegorz Rosiński a jeho Šinkl. Příběh Mose Fagina je vymyšlený dobře, ale připadá mi, že právě ty typové stereotypy, proti kterým se autor snaží bojovat jsou někdy až příliš do očí bijící.

martinstefko
20.03.2017 2 z 5

Jako kdyby se Eisner snažil měnit dějiny. Ano, je třeba bojovat za destrukci předsudků, ale tahle zvolená forma mi přijde v mistrově věku naivní. Přitom kresba je krásná a k Dickensovým postavám se výborně hodí. Doufám, že česky vyjde i jiný Eisner, zajímavější. Více: http://www.comics-blog.cz/2017/03/1396-zid-fagin-40.html

Boboking
07.02.2011 5 z 5

Nádherný grafický román jak po stránce obsahové, tak především po grafické. Will Eisner byl a je komiksový mistr.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Žid Fagin v seznamech

Will Eisner