Valašská vojna přehled

Valašská vojna https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159091/bmid_valasska-vojna-kv1-159091.jpg 4 3 3

Románová kronika, druhý ze tří svazků díla moravského spisovatele (1862-1949) o selských rebeliích na východní Moravě v 16. století. Hrdiny jsou Valaši, kteří povstali r. 1746, kdy Marie Terezie nejen nedodržela slib osvobodit je od roboty za jejich pomoc ve válce proti pruskému králi Fridrichovi, ale vystavila je ještě většímu útisku vrchnosti. ________________ Díl I a II 1929 Počet stran: 201 a 204... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Valašská vojna. Přihlašte se a napište ho.

Gothard
28.10.2018 4 z 5

Jeden z nejlepších románů Čeňka Kramoliše. První část velmi zajímavě a napínavě popisuje tažení valašského dobrovolnického sboru, který se zapojil do války proti Prusům a zúčastnil se několika šarvátek a bojů při dobývání měst obsazených pruskými oddíly. Druhá část - již výrazně méně povedená - popisuje povstání Valachů proti vrchnosti, kdy se poddaní domáhali přislíbených úlev. Povstání bylo pochopitelně krvavě potlačeno. Inspiračním zdrojem byly skutečné události, autor dále vycházel z dobře nastudovaných lokálních archivních pramenů, kde získal řadu podrobností. Kramoliš pak - tak jako téměř vždy - nezapomněl přidat milostnou linku vyprávění, pokus o humorné scény, a patetický obdiv k prostému valašskému lidu. Ale zejména první část knihy, která líčí tažení valašského sboru, je zajímavá a napsaná s až překvapujícím švihem.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Valašská vojna v seznamech