Tu musíš žiť přehled

Tu musíš žiť
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11278/bmid_tu-musis-zit-11278.jpg 3 2 2

Slovenská próza v posledných rokoch veľmi podstatne rozšírila okruh svojich tém. Všíma si doteraz literárne málo zmapované oblasti regionálne (Šikula západné Slovensko, Ballek a Habaj juh, Dzvoník zasa slovenský východ) i časové (návraty do bližšej aj vzdialenejšej minulosti). Aj A. Baláž svojimi prvými knižkami Sen pivníc a Tiene minulosti platil daň historizmu, ale už v Skleníkovej Venuši pevne zakotvil v súčasnosti. Románom Tu musíš žiť túto zakotvenosť nielenže znova výrazne potvrdzuje, ale vari, ako s prekvapením pri čítaní zisťujeme, objavuje nám aj novú tematickú pevninu - svet súčasnej, modernej robotníckej triedy. Je až napodiv, ako málo sa z literárnej tvorby dozvedáme o dnešnom robotníkovi s jeho životnými a pracovnými problémami, spoločenskými ambíciami, hierarchiou hodnôt. A. Baláž akoby tu našiel svoju "veľkú tému", tentoraz v bratislavskej fabrike, medzi ľuďmi tvrdej práce, ale aj zvyčajných ľudských snov o šťastí. Autor svojich hrdinov neidealizuje, rozpráva o nich jednoducho a pravdivo, neskrýva ich kritický postoj k mnohým nedostatkom vo výrobe i k neduhom v spoločenskom živote. Zároveň nám však presvedčivo ukazuje, že v súčasnom robotníkovi stále žije vedomie, ktoré ho robí jadrom našej spoločnosti, že totiž iba statočnou prácou sa dá zlepšiť svet, v ktorom nám prichodí žiť. (záložka knihy)... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tu musíš žiť. Přihlašte se a napište ho.

tazkykamen
09.03.2024 3 z 5

Na rok 1983 až prekvapivo dosť kritický spoločenský román sledujúci osudy hneď niekoľkých hlavných postáv ako je u autora typické. Ich hľadanie zodpovednosti za nesplnené sny, neúspešné kariéry, tragédie v práci autor rozohráva pomocou prepletených príbehov ústiacich až do akčného finále ,ale otáznik v závere ostáva. Kvalitný slovenský bestseller.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Tu musíš žiť v seznamech