Stoner přehled

Stoner https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408023/bmid_stoner-kK7-408023.jpg 4 138 138

Kniha sa pred pár rokmi znova vynorila zo zabudnutia a svojím precíznym až nemilosrdným jazykom si získala tisíce čitateľov v mnohých európskych krajinách. William Stoner, chlapec z farmárskej rodiny, na začiatku 20. storočia nastupuje na poľnohospodársku fakultu, ale na povinných prednáškach z anglickej literatúry pre druhý ročník zisťuje, že oveľa viac ako ťažká práca so zemou ho priťahuje práca so slovom. S pomocou mentora, ktorý v ňom prebudil túto vášeň mení odbor štúdia a opúšťa život, ktorý mu bol od narodenia predurčený. Namiesto roboty na farme ho čaká údel akademika. Precízny jazyk Johna Williamsa nemilosrdne opisuje Stonerov život. Nie je plný nevšedných udalostí, výrazných vzostupov a pádov, ale malých životných radostí, ktoré dokázal nájsť aj napriek sérii síce obyčajných, ale neľútostných tragédií. Nevydarené manželstvo spojilo ľudí, ktorí k sebe nikdy nepatrili. Vzťah s dcérou sa odcudzil, pretože sa stala stredobodom manželkiných hier. Neúprosná akademická rivalita, ktorá je namiesto profesionality založená na osobnej nevraživosti. Ľudskosť jeho trápenia je ľahko zrozumiteľná. Aj napriek prekážkam, Stoner pomaly ďalej kráča životom, ako keby sa sklonený predieral proti silnej búrke. Stonerov príbeh je výnimočný práve vďaka jeho zásadovému, stoickému a húževnatému prístupu k životu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Artforum (SK)

Stoner , 1965

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Stoner. Přihlašte se a napište ho.

jalious
22.06.2023 4 z 5

Vlastne to nebylo vubec tak spatne, jak se mi jevilo na zacatku. Vypraveni je strohe, popisne, ale trefne popisuje jen to dulezite pro atmosferu, jednotlive stripky postav a prostredi pak postupne do sebe zapadaji.
Knihu jsem poprve nedocetla nebavila me. Postava Stonera me vylozene stvala. Na druhy pokus jsem to zvladla, nicmene i tak mi dalo chvili premlouvani s tim na prvnich cca padesati strankach neseknout.
Pak jako bych se chytla tempa, ktere autor svemu pribehu dava. Jednotlive postavy me stvaly i tak (svou povahou, postoji, ale tak to byva..). Jsem ale rada, ze jsem si uceleny zivot jednoho muze precetla.

čika
10.10.2021 5 z 5

Pre mňa ďalší dôkaz toho, že v jednoduchosti je krása. Obyčajný život a čítate to jedným dychom. Veľmi pekná kniha, ktorá nepotrebuje fantastické kulisy a bombastické zvraty.

TaJeMa
08.06.2021 5 z 5

Knihu jsem objevila ve své knihovně netušíc, kde se tam vzala, kdy byla koupena. Přečetla jedním jí dechem a rozhodně tuto knihu ze své hlavy jen tak nedostanu. Bude patřit mezi klenot v knihovně.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Stoner v seznamech

v Právě čtených3x